فایل word مقاله تجزيه و تحليل اقتصادي تامين نياز آبي زيست محيطي رودخانه هراز در طرح شبکه آبياري و زهکشي دشت هراز استان مازندران

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مقاله تجزيه و تحليل اقتصادي تامين نياز آبي زيست محيطي رودخانه هراز در طرح شبکه آبياري و زهکشي دشت هراز استان مازندران :

فایل word مقاله تجزيه و تحليل اقتصادي تامين نياز آبي زيست محيطي رودخانه هراز در طرح شبکه آبياري و زهکشي دشت هراز استان مازندران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است, در پاییز 1387 در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه 93 تا 104 منتشر شده است.
نام: تجزیه و تحلیل اقتصادی تامین نیاز آبی زیست محیطی رودخانه هراز در طرح شبکه آبیاری و زهکشی دشت هراز استان مازندران
این مقاله دارای 12 صفحه می‌باشد, که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تخصیص آب
مقاله جریان زیست محیطی
مقاله روش های تعیین جریان زیست محیطی
مقاله ارزش های اکولوژیک و اقتصادی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بسیاری از مناطق کشاورزی و شهری به دریافت آب از مناطق مجاور نیاز دارند. برای دریافت این آب, سیستمی از منابع آب ذخیره و مسیرهای هدایت آن از مخازن به صورت کانال و آب راه ضروری است. برای مهار سیلاب سدزده می شود, تالاب ها تغییر شکل داده شده و یا پرمی شوند و یا رودخانه ها از مسیر اصلی خود منحرف می گردند. در حال حاضر توسعه منابع آبی با بحث و جدال های بسیار همراه است و دوران اجرای طرح های بزرگ آب که در آن ملاحظات دقیق زیست محیطی رعایت نمی شد, گذشته است. در حال حاضر حل مسایل توسعه در گرو رعایت دیدگاه های گروه های متعددی است که نیازها و علایق آن ها با یکدیگر بسیار تفاوت می کند. این گروه ها از کشاورزان که توسعه آب را برای زندگی خود حیاتی می بینند تا گروه های طرفدار حیات وحش و حفظ مناطق طبیعی متغیر هستند. این که امروزه گروه های مختلف مرتبط با مسایل آب در طرح ها در نظر گرفته می شوند نقطه مثبت و روشنی مخصوصاً برای محیط زیست می باشد.
به دلیل اهمیت آب و جریانات زیست محیطی و نقش آن ها در حفظ منابع طبیعی و ارزش های اکولوژیک و اقتصادی در این مقاله به صورت موردی به تخمین میزان نیاز آبی زیست محیطی رودخانه هراز واقع در دشت هراز استان مازندران پرداخته می شود. نیاز زیست محیطی رودخانه هراز با استفاده از یک روش هیدرولوژیکی به نام 10% 90Q, 53 میلیون متر مکعب در سال تخمین زده شد, سپس ارزش این میزان آب از دیدگاه تولید زراعی در دشت هراز به دست آمد که برابر با 843,75 میلیون ریال می باشد. اگرچه این رقم تا حدودی قابل توجه است, اما اهداف خرد و کلان حاصل از تامین نیاز آبی زیست محیطی دراین منطقه و مناطق دیگر در دراز مدت دارای ارزش بیشتری بوده و تخصیص آب کافی به منظور جریان زیست محیطی در طرح های منابع آب در راستای حفظ منابع طبیعی, رفاه جامعه بشری و در نهایت توسعه پایدار ضـروری می باشد.

لینک کمکی