فایل word تاریخچه پرداخت یارانه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word تاریخچه پرداخت یارانه دارای 46 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word تاریخچه پرداخت یارانه  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

فهرست مطالب

1- مقدمه   
2- تاریخچه پرداخت یارانه   
1-2- تاریخچه پرداخت یارانه در ایران   
2-2- تاریخچه پرداخت یارانه در جهان   
3- هدف از پرداخت یارانه   
1-3- تخصیص بهینه منابع   
2-3- ثبات اقتصادی   
3-3- توزیع عادلانه درآمد   
4- مواردی که می بایست مشمول یارانه گردند   
1-4- کالاهای حیاتی و استراتژیک   
2-4- صنایع نوپا   
3-4- کالاهای عمومی   
4-4- صنایع با هزینه ثابت بالا   
5-4- صنایع راکد   
5- بررسی میزان کارایی یارانه پرداختی   
6- یارانه پرداختی به حامل های انرژی در هر یک از بخش ها   
7- طبقه بندی یارانه در حسابهای ملی   
8- روش های پرداخت یارانه   
1-8- روش های پرداخت یارانه از نظر مصرف کنندگان یارانه   
2-8- روش های توزیع یارانه   
3-8- روش های پرداخت یارانه از نظر مشمول یارانه بر واحد یا بها کالا   
 

 مقدمه

انسان های اولیه برای تغذیه خود از حیوانات و گیاهان استفاده می نمودند. آنها آتش را برای گرم کردن تعداد انسان ها و میزان منابع طبیعی در تعاون قرار داشت لذا انسان ها از نظر تهیه مواد غذایی و انرژی مورد نیاز مشکلی نداشتند.
پس از قرن هجدهم و با شروع انقلاب صنعتی تولید کننده از مصرف کننده جدا شده و پدیده ای بنام تولید انبوه ایجاد گردید. بدین ترتیب بیکباره میزان رفاه افزایش یافت و به تبع آن جمعیت شروع به ازدیاد نمود. جمعیت فوق تبدیل به بازار مصرف تولید کنندگان گردید. برای تولید در سطح انبوه نیاز به انرژی و منابع فراوان بود. بدین ترتیب همزمان با پیشرفت های فوق منابع جدید انرژی مانند نفت و گاز کشف گردید و به سرعت میادین نفتی افزایش یافت. لذا انرژی تبدیل به یکی از نیازهای اساسی و اولیه افراد گردید.
در علم اقتصاد توصیه می شود برای ایجاد عدالت اجتماعی همه افراد از حداقل رفاه برخوردار شوند. بدین ترتیب می بایست همه افراد بتوانند نیازهای اولیه خود را برطرف نمایند. لذا معمولاً در تمام کشورها نسبت به کالاهای اساسی یارانه پرداخت می شود.
با توجه به توضیحات ارائه شده با وقوع انقلاب صنعتی, انرژی به یک کالای اساسی تبدیل گردید. بدین ترتیب در اکثر کشورهای جهان برای ایجاد عدالت اجتماعی انرژی مشمول یارانه گردید. (البته میزان آن در کشورهای مختلف متفاوت می‌باشد.)
در کشور ما نیز انرژی به عنوان یک کالای اساسی محسوب می گردد و مشمول یارانه نیز می باشد. با توجه به پایین بودن قیمت انرژی میزان مصرف آن بشدت افزایش یافته است و بدلیل محدودیت انرژی های فسیلی قیمت آن در سطح جهانی افزایش داشته است. بدین ترتیب دولت برای پوشش شکاف بین قیمت تمام شده و قیمت فروش انرژی به مصرف کنندگان هزینه بسیار زیادی به عنوان یارانه می پردازد که این امر موجب بروز مشکلات فراوانی در اقتصاد کشور گردیده است.

لینک کمکی