فایل word تعریف و اثبات عصمت پیامبران و امامان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word تعریف و اثبات عصمت پیامبران و امامان دارای 68 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word تعریف و اثبات عصمت پیامبران و امامان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه

عصمت پیامبران و امامان دوازده گانه , رکن رکین تفکر شیعه و از ضروریات این مذهب است . در تعریف عصمت بین عالمان شیعه اختلافاتی وجود دارد , اما نوع ادله ای که برای اثبات ضرورت عصمت پیامبران و امامان می‌آورند , ناخودآگاه آنان را به تعریف واحدی از عصمت می‌رساند که در آن , مصونیت از هر گونه گناه , خطا و لغزش(بزرگ یا کوچک, عمدی یا سهوی) و در تمام عرصه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی مندرج می‌‌باشد .
از دیدگاه آقای مصباح یزدی :
 منظور از معصوم بودن پیامبران یا بعضی دیگر از انسانها تنها عدم ارتکاب گناه نیست , زیرا ممکن است یک فرد عادی هم مرتکب گناهی نشود ….بلکه منظور این است که شخص , دارای ملکه نفسانی نیرومندی باشد که در سخت ترین شرایط هم او را از ارتکاب گناه باز دارد . ملکه‌ای که از آگاهی کامل و دائم به زشتی گناه و اراده قوی بر مهار کردن تمایلات نفسانی حاصل می‌‌گردد . و چون چنین ملکه‌ای با عنایت خاص الهی تحقق می‌‌یابد, فاعلیت آن به خدای متعال نسبت داده می‌شود.
 منظور از گناه که شخص معصوم مصونیت از ارتکاب آن دارد, عملی است که در لسان فقه, حرام نامی‌ده می‌‌شود و همچنین ترک عملی است که در لسان فقه واجب شمرده می‌شود. 

لینک کمکی