فایل word بررسی مبحث جنگ در قرآن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی مبحث جنگ در قرآن دارای 43 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی مبحث جنگ در قرآن  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه

کسی که یک مقداری آشنا باشد به منطق قرآن, می بیند که این قرآن است که وادار کرد پیغمبر اسلام را به اینکه با این سرمایه دارها دائماً در جنگ باشد و با این کسانی که در حجاز و در طائف و در مکه و اینها, سرمایه دار بودند و صاحب قدرت و اشخاص قلدری که قدرتمند بودند, قرآن بود که پیغمبر اکرم را وادار کرد به اینکه با این مردمی که با ملیت مردم, با منافع توده های مردم مخالف هستند و استثمار می کنند اینها را, با اینها باید جنگ بکنید و تادیبی حاصل بشود.
جنگهایی که پیغمبر در زمان حیاتشان فرموده اند (بعد از اینکه آن وقتی که اسباب جنگ فراهم شد برایشان) این جنگها همیشه با زورمندها بوده است, با آنها مثل ابوسفیان و امثال آنها که قدرتمندها بودند و اینها منافع ملتها را, ملت خودشان را می‌خواستند برای خودشان چیز بکنند و ظلم و ستمکاری و اینها, بی عدالتی رایج بوده است و جنگهایی که واقع شده, بین مستضعفین بوده و مردم طبقه سه (فقرا) با این زورمندها و آنهایی که می خواستند حق فقرا را اصولاً خدامحوری و دین گرایی پایه اصلی اندیشه ایشان بوده و همواره بر دفاع از حریم ارزشهای اسلام و قرآن تاکید کرده‌اند و حتی جنگها را به منظور توسعه اسلام در عالم بیان داشته اند, در دوران دفاع مقدس می فرمایند:
«جنگ ما جنگ عقیده است و جغرافیا و مرز نمی شناسد»
این به ان مفهوم است که مبنای تفکر مبارزاتی امام (ره) دیانت است که در همه زمینه ها بر فهم فقهی تکیه دارد و هدف آن پیاده کردن اسلام و تربیت انسان سالم در جوامع است.
ترسیم چنین افق وسیعی از حوزه دفاعی حضرت امام (ره) تحقیقی است جامع که از بضاعت این مقدمه خارج است ولی با اندک دقتی بعد جهانی و همیشگی امر دفاع را در اندیشه های والای معظم له می توان دید: دفاع از اسلام و مسلمین, دفاع از محرومین و مستضعفین, دفاع از حزب الله, دفاع از نهضت و کشور اسلامی, دفاع از جان, مال و آبرو و دفاع از عزت و استقلال سیاسی و...
این الگوگیری دفاعی دقیقاً منطبق بر قرآن و سیره پیامبر (ص) است. ایشان با دقت سیره پیامبر (ص) و ائمه (س) را مورد بررسی قرار داده, درسهای لازم را از آن گرفته و به دیگران آموخته اند.
آشنایی حضرت امام (ره) با سیره نبوی پیامبر (ص) در حقیقت یافتن الگو و سرمشق زندگی برای دستیابی به حیات طیبه الهی است. سیره حضرت در نحوه ارتباط با خداوند, دوستان, دشمنان, منافقان, حکومت و هبری, تبلیغات, سیاست خارجی, جنگ و صلح, اسیران جنگی, آموزش و سازماندهی و... تمامی آموزنده است, چنانکه در بیانی فرموده اند:
«اگر یک ملتی بخواهد مقاومت کند برای یک هدف حقی, باید از تاریخ استفاده کند. از تاریخ اسلام استفاده کند ببیند که در تاریخ اسلام چه گذشته, و اینکه گذشته سرمشق است برای ما», «ولکم فی رسول الله اسوه حسنه» پیغمبر بزرگ اسلام, همه چیزش را فدای اسلام کرد, تا پرچم توحید را به اهتراز در آورد.»


فهرست منابع:

1- بیانات امام در جمع پرسنل نیروی دریایی ارتش, صحیفه نور,12, صفحه 223, سال 1359.
2- بیانات امام در جمع مسئولان کشوری و لشکری, صحیفه نور, 20, صفحه 86, سال 1366.
3- بیانات امام در جمع رزمندگان ارتش و سپاه, صحیفه نور, 16, صفحه 69, سال 1360.
4- بیانات امام خطاب به ملت و ارتش ایران و عراق, صحیفه نور, 13, صفحه 104, سال 1359.
5- بیانات امام در جمع اعضای شورای عالی سپاه, صحیفه نور, 15, صفحه 2-101-98, سال 1360.
6- بیانات امام در جمع پاسداران, صحیفه نور, 10, صفحه 239, سال 1358.
7- بیانات امام در جمع پرسنل ژاندارمری جمهوری اسلامی, صحیفه نور, 13, صفحه 60, سال 1359.

لینک کمکی