فایل word بررسی عوامل موثر بر علاقه دانش آموزان به نماز

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی عوامل موثر بر علاقه دانش آموزان به نماز دارای 88 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی عوامل موثر بر علاقه دانش آموزان به نماز  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

   
فهرست مطالب           
1        ـ مقدمه    
3        ـ توصیف وضعیت موجود و بیان مسئله      
5        ـ اهمیت وضرورت پژوهش   
13        ـ تعیین هدفهای کلی و ویژه   
14        ـ بیان پرسشهای اساسی در طرح مطالعاتی   
15        ـ مبانی نظری   
38        ـ پیشینه تحقیق   
39        ـ گردآوری شواهد (1)   
43        ـ تجزیه وتحلیل و تفسیر داده ها   
43        ـ انتخاب راه حل موقتی   
44        ـ اجرای طرح جدید ونظارت بر آن   
48        ـ گردآوری شواهد(2)   
68        ـ توصیه به معلمان   
70        ـ پیشنهادات   
71        ـ محدودیتها ی پژوهش   
72        ـ نتیجه گیری   
74        ـ پرسشنامه   
76        ـ منابع وماخذ   
        ـ ضمائم وپیوستها

 

مقدمه
((قال الله تبارک و تعالی : (( و امراهلک و باصلا? و اصبر علیه )).
و تو اهلت را به برپایی نماز بخوان و در این امر پایداری و صبوری پیشه کن. (قرآن کریم ـ طه ).
عبادت رمز کمال آدمی است و خداوند متعال شایسته عبادت است. ره یافتگان به سوی حق جز از ساییدن پیشانی بر خاک در آستانه معبود به تعالی نرسیدند و برترین آنها در عالم محمد رسول الله(ص) بود که خدایش او را به حق بنده و رسول خویش نامید و به یمن بندگی او مقام رسالت را به وی اعطا نمود و او را امین وحی خود دانست اهمیت عبادت تا بدانجاست که حتی برترین بنده خدا نیز ملزم به انجام آن است او چنان به عبادت می پردازد و نماز می خواند که به معراج می رود و رمز آن را گوشزد می کند.
نماز معراج انسان با ایمان است. عالم تسبیح گوی خداوند متعال می باشد و سزاوار نیست که ما چنان نباشیم. (www.tebyan.net).
((نماز یاد یار , سرود سبز دیدار است که جان آدمی را آرامش می بخشد و او را همدوش عرشیان می کند. این هدیه ناب آسمانی, زمزمه دلنشین پرستش است که در هنگامه وصال, شیفتگان حضرت دوست را به زیارت فرا می خواند و روح عطشناکشان را از شهد سیراب می سازد پرواز دل در فضای قرب حق, جز با نماز و راز و نیاز ممکن نیست . آنان که حلاوت نیایش و بندگی را چشیده اند معراج خود را در رکوع و سجود و قیام و قعود جستجو می کنند. راز خرمی دل ابرار و صفای جان احرار, در این فرضیه قدسی نهفته است.
اگر نمازگزار, با طراوت و طهارت جسم و جان, این دعوت زلال حق را اجابت کند و از سرسوز در محضر ربوبی حضور یابد, طعم نور را می چشد, رنگ جاودانگی می گیرد, از سر تا پا متبرک می شود و از خاک به افلاک می رسد)) (دیلمی , 1381 )
و اینک در دنیایی که بر اساس سیاستهای استعمار جهانی عمر و استعداد بسیاری از جوانان و نوجوانان در میادین ورزشی و هنری قتل عام می شود و قهرمانان قلابی و بدنی بر جایگاه سرداران سرافراز صحنه های ایمان و دانش و کار و هنر تکیه می زنند و به جای هدایت و حمایت از نسل جوان درصحنه های فکر و فرهنگ و سازندگی, همه امکانات اقتصادی و تبلیغاتی در جهت سرگرم کردن و خراب کردن و به اصطلاح پر کردن اوقات فراغت جوانان مصرف می شود, بر ماست که روح تقویت دین و پرستش خدای متعال را در جوانان و نوجوانان این سرزمین زنده نگه داریم اقامه نماز جماعت در مدارس و مساجد و اردوگاهها و دیگر مجامع , یکی از پرثمرترین و کار آمدترین حرکتهای فرهنگی و آموزشی است. که همکاران متدین و دلسوز بذر ایمان را در دل نونهالان و نوجوانان میهن اسلامی کاشته و زمینه بروز, ارزشهای دینی و اسلامی را در نسل آینده ساز فراهم نموده است.
 
توصیف  وضعیت موجود و بیان مساله
از آنجایی که هدف آموزش وپرورش رشد ابعاد گوناگون شخصیت کودکان و نوجوانان بخصوص پرورش دینی ومذهبی دانش آموزان می باشد پژوهندگان در این پژوهش  در نظر دارند با استفاده از راهکارهای مناسب اقدامی موثر انجام دهند.
یکی از مسائل مهم و قابل تأمل در جامعه اسلامی پرورش روحی و معنوی دانش آموزان می باشد و هر گونه سهل انگاری در این زمینه اثرات سوئی خواهد داشت پس اطلاع از مسائل فرهنگی دانش آموزان جهت رفع هر گونه اختلافی در سنین حساس رشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در صورت عدم پیشگیری و اصلاح ناهنجاریها , اختلافات ثانویه ای در رفتارهای دیگر بوجود می آید.
اینجانبان مهین بدرانلوئی و زبیده یزدانی دانشجویان کارشناسی ابتدائی دانشگاه تربیت معلم امام محمد باقر (ع) بجنورد که دارای ( 20-16) سال سابقه تدریس در آموزش ابتدائی می باشیم و اکنون مأمور به تحصیل هستیم ,  با راهنمائی استاد محترم جناب آقای غلامی و با کمک وهمکاری معاون پرورشی آموزشگاه و مدیریت ومعاون محترم ؛ اقدام به پژوهش در رابطه با موضوع مهم (( چگونگی ایجاد انگیزه نسبت به نمار در بین دانش آموزان )) نموده و وضعیت آموزشگاه را چنین توصیف می نمائیم .
نوشته حاضر موقعیت دبستان x واقع در مرکز شهرستان بجنورد , که از مدارس سطح بالای دولتی است را نشان می دهد .
این آموزشگاه دخترانه است و در دو نوبت 1 و2 اداره می شود.گزینه مورد پژوهشمان در نوبت 2 می باشد . تعداد کل دانش آموزان 316 نفر و بیشتر از خانواده های شاغل و باسواد واز نظر اقتصادی تقریباً مطلوب می باشند .همچنین از نظر فرهنگی , دارای فرهنگهای متفاوت و از نظر اعتقادی , مسلمان واکثراً شیعه وتعداد انگشت شماری اهل سنت هستند.

پایه    اول    دوم    سوم    چهارم    پنجم
تعداد    61    60    60    65    70
دانش آموزانی که به سن تکلیف رسیده وانجام نماز واعمال دینی بر آنها واجب گردیده 195 نفر هستند .جامعه مورد پژوهشمان پایه های چهارم وپنجم است که 135 نفر
می باشند. فضای نمازخانه در ابعاد تقریباً 6 ×15 و از امکانات نسبتاً خوبی برخوردار است .
با استقبال خوبی که دانش آموزان در زنگ نماز دارند فضای نمازخانه برای این دانش آموزان کافی نیست درنتیجه ناچاراً تعدادی از آنها درسالن مدرسه موکت پهن کرده ونماز می خوانند دیوار نمازخانه نقاشی شده ونوشته هایی درباره نماز مشاهده
می گردد.با صدای اذان که از بلندگو پخش می شود ساعت 11:45 دقیقه , همکاران ودانش آموزان در محل نمازخانه حضور می یابند ,ابتدا توسط امام جماعت مطالبی در خصوص نماز و احکام شرعی جهت آمادگی روحی وروانی دانش آموزان بیان می گردد, سپس رأس ساعت 12 نماز اقامه می شود .
در این باره قبلاً هماهنگی های لازم با مدیر ومعاون محترم انجام گردیده است .
اما مسئله اصلی که با آن مواجه شده ام حضور بعضی مکلفین با عدم شور و اشتیاق در نماز می باشد . از عکس العمل دانش آموزان واظهارات والدین احساس می کنم که انجام نماز به عنوان یک  تکلیف شرعی در بین دانش آموزان کمرنگ گردیده و حضور برخی از دانش آموزان در نماز جماعت با تذکرهای مکرر و تقریباً بالاجبار و بخاطر نمره انضباط وشرکت در اردو و غیره می باشد . و تردید دارم که :آیا این دانش آموزان که در نماز جماعت شرکت می کنند در منزل نیز به انجام این فریضه الهی اهمیت
می دهند یا خیر ؟
وچگونه می توانم دانش آموزان را به خواندن نماز علاقمند نمایم.


منابع وماخذ
1ـ ملاتقی , عباس . (1380) . نقش نماز در حدیث یابی انسان مسلمان نشر ستاد اقامه نماز . چاپ اول
2ـ ملاتقی , عباس . (1386). تجلی نماز در نهضت عاشورا , نشر فردا . چاپ اول
3ـ حسینی , علی اکبر . تاریخ اسلام ( دانشگاه پیام نور) فصل 3
4ـ حرعاملی , شیخ محمد. وسایل الشیعه. جلد 3
5ـ WWW.EDUNE.IR
6ـ WWW.AFTAB.IR
7ـ راشدی , حسن . نماز شناسی . جلد 2
8ـ نشریه ماهانه آموزشی تربیتی و پیوند 
9ـ جمالدین, مجتبوی. علم واخلاق و اسلام . جلد 2
10ـ دیلمی , حسین . (1381) . هزار نکته درباره نماز, انتشارات حرم , چاپ دوم.
11ـ شکوهی یکتا, محسن . (1371) . تعلیم وتربیت اسلامی , انتشارات  کتابهای درسی ایران .
12 ـ استادان طرح جامع آموزش خانواده .(1381) . خانواده و فرزندان , انتشارات سازمان انجمن  و اولیا و مربیان , کتاب سوم.
13 ـ رشید پور , مجید . (1380) نشریه ماهانه پیوند , انتشارات انجمن اولیا ومربیان , شماره 267.
14ـ جمعی از نویسندگان . (1381) . خانواده ممتاز , انتشارات انجمن واولیا ومربیان . شماره 114, چاپ چهارم.
15ـ عزیزی , عباس .(1376) . داستانهای وحکایتهای نماز چهارده معصوم(ع) . انتشارات نبوغ, چاپ چهارم.
16ـ قرائتی , محسن . (1378) . قرآن وتبلیغ, انتشارات مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن . چاپ دوم .
17ـ افروز , غلامعلی . (1381) . روشهای پرورش احساس مذهبی « نماز» درکودکان و نوجوانان , انتشارات انجمن اولیا ومربیان , چاپ هفتم.
18ـ قائمی , علی . (1376). اقامه نماز در دوران کودکی و نوجوانی , انتشارات اقامه نماز , چاپ ششم.

لینک کمکی