فایل word چگونگی طراحی روستایی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word چگونگی طراحی روستایی دارای 102 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word چگونگی طراحی روستایی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.


معرفت ساخت‌وساز سکونتگاههای روستایی, از مقیاس خُرد تا کلان, از جنس شناخت بومی و مردمی است. براین‌مبنا, قواعد و اصول طراحی و ساخت‌وساز در این مناطق به‌تدریج و طی سده‌های متمادی, به‌صورت سینه به سینه منتقل شده است. در مناطق روستایی مبانی طرح و ساخت ساختمان بر منطق و واقع‌گرایی استوار است؛ طرح بنا با شرایط اقلیمی هماهنگ است؛ حداکثر بهره‌برداری از مواد و مصالح ساختمانی بوم‌آورد در نظر گرفته می‌شود؛ تا جای ممکن صرفه‌جویی اقتصادی مد‌نظر قرار می‌گیرد؛ ساختمان به‌تدریج و متناسب با نیاز طراحی و اجرا می‌شود؛ و از بیهودگی پرهیز می‌کنند.


فرایند طرح و ساخت
در روستاهای مختلف, کار طرح و ساخت از نظر فرایند و عوامل مؤثر در آن صورتهای متفاوتی دارد. در بعضی موارد, کلّ فعالیت ساخت خانه برعهده خانواده است. هر یک از اعضا , متناسب با قابلیتها و اطلاعاتی که دارند, از زن و مرد و بچه, در کار ساخت مشارکت می‌کنند. ساختمانها و خانه‌ها الگوهای جا افتاده‌ای دارند که همه از آن تبعیت می‌کنند. شاید این الگوها شامل ابعاد و اندازه‌ها, تناسبات و میزان سطوح بازشو, جهت ساختمان و بسیاری از جزئیات دیگر, برای ساکنان خانه از نظر حکمت و چرایی نامعلوم باشد و یا فقط بخشی از علل آن را بدانند, ولی مورد تبعیت قرار می‌گیرد.
    در بعضی موارد, بخشی از کارهای ساخت‌وساز برعهده خانواده است و قسمتهای پیچیده‌تر, مثلاً طاق‌زنی سیستمهای ساختمانی با پوشش آهنگ و گنبدی برعهده استادکار بنّاست. بنابراین, علاوه‌بر مشارکت اعضا خانواده, از تجربه استادکار ماهر نیز بهره‌گیری می‌شود. این استادکار ممکن است از اهالی روستا و یا از دیگر روستاها باشد. در جاهای دیگر, از ابتدای کار, طراحی و اجرای ساختمان بر‌عهده معمار یا بنّاست. بعید نیست که خانه‌ها, پیش از شروع اجرا, حتی نقشه‌های ترسیمی داشته باشند. خانه‌هایی که در روستاهای حاشیه کویر, در اطراف کاشان, مثلاً محمدآباد و نوش‌آباد ساخته می‌شوند, بعضاً آنقدر تفضیلی و با جزئیات دقیق است که داشتن نقشه کاغذی دور از ذهن نیست.

لینک کمکی