فایل word بررسی استان گیلان از نظر گردشگری و توریسم

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی استان گیلان از نظر گردشگری و توریسم دارای 207 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی استان گیلان از نظر گردشگری و توریسم  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه

هنگامیکه تاریخ ایران را از نظر میگذرانید خواهید دریافت که در میان مناطق مختلف ایران کمتر منطقه‌ایست که چون گیلان و ساکنان بخشهای دامنه‌های شمالی البرز بخاطر دلیریها و بهادریهایشان دارای منابع مختلف تاریخی بوده باشد و بهمین دلیل هم بیش از همه مناطق دیگر ایران دارای تاریخهای محلی است و یا در نوشته‌ها مورد حب و بغض‌های سیاسی و طبقاتی قرار گرفته است اگر چه آثار باستانی منطقه قدرت پایداری در برابر وضعیت اقلیمی را نداشته و بخشی از آن نیز بر اثر حادثه‌ها در دل خاکها مدفون شده و بخشی دیگر بدست انسانهای نادان به تاراج رفته و ویران گردید اما زندگی سلحشورانه آنان در منابع تاریخی و نوشته‌های محلی و در فرهنگ عامه آشکارا بچشم می‌خورد.
این منطقه که در پای سلسله جبال البرز و در آغوش درختان جنگلی و در کنار دریای خزر آرمیده است. از طرف مشرق با مازندران و از مغرب با آذربایجان همسایه است و اگر همچون جغرافی نویسان قدیم حدود جغرافیایی گیلان را از طرف شمال به دریای خزر و از طرف مشرق به مازندران و از جنوب به ری و قزوین و زنجان و از طرف مغرب به آذربایجان محدود سازیم باز هم باید گفت که بخش وسیعی از مناطق کوهستانی را که امروز با نام «دیلم» از منطقه جلگه‌ای جدا می‌سازند باید جز گیلان بحساب آورد که از نظر سیاحان داخلی و خارجی و تقسیم‌بندیهای منطقه‌ای و سیاسی و اقتصادی تا قرن‌های نزدیک بما نیز چنین بوده است همانطور که گاه گیلان را نیز ضمیمه نواحی دیلم بحساب می‌آورند بطوریکه مقدسی که کتاب خودالتقاسیم فی معرفه‌الاقالیم را که در قرن چهارم هجری می‌نوشت طبرستان و جرجان و قومس (سمنان ـ دامغان ـ بسطام) را نیز از جمله مناطق دیلمیان میداند. باید گفت حدود جغرافی آن (گیل و دیلم) تا اوایل عصر صفوی و دقیقاً تا انقراض سلسله کیائیه در دوران سلطنت شاه عباس صفوی بنا به مقتضیات زمان و بر اثر کشمکشهای نظامی متغیر بوده است و امروز مسافری که بخواهد این حدود را ببیند همینکه از شهرستان کرج خارج گردید باید در امتداد رشته کوههای البرز حرکت کرده از طرف قزوین به رشت به راه ادامه دهد و پس از عبور از منطقه طارم و رسیدن به رود خروشان سپیدرود در برابر انبوه درختان جنگلی قرار خواهد گرفت در امتداد رودخانه پس از رسیدن به منطقه امامزاده هاشم (جهنم دره سابق) و عبور از شهرستان رشت و بندر انزلی به منتهی‌الیه این منطقه یعنی گرگانرود و آستارا خواهد رسید و در بخش شرقی به منطقه تنکابن که تا دوران قاجاریه ضمیمه گیلان بود از شهرهای لاهیجان و لنگرود و رودسر گذشته به چابکسر که آخرین بخش شرقی میان گیلان و مازندران است می‌پیوندد. تماشای آنهمه زیبایی و تنوع برای هر رهگذر تازه وارد پس از رسیدن به منجیل قدم به قدم خیره‌کننده‌تر خواهد بود زیرا با محاصره شدن منطقه در میان رشته کوههای طالش ـ طارم خلخال ـ دیلمان که مانع خروج ابرهای حاصل از تبخیر آب دریا و رودخانه‌ها و استخرها و مرداب‌هاست و همچنین حرکت بادها از دریا بخشکی و از فلات مرکزی ایران بسوی دریا آب و هوای گیلان مرطوب و متغیر و برای رشد و پرورش گیاهان و درختان مختلف فوق‌العاده متناسب بوده و رطوبت هوا تا 95 درصد و ارتفاع باران از 125 تا 162 سانتیمتر میرسد و درجه حرارت تا حدود 3 در زمستان و 37 درجه در تابستان می‌باشد. میزان نزول برف چون دوره یخبندان گیلان زیاد نیست و حداکثر ارتفاع برف ممکنست تا دو متر برسد.

 

 

منابع:

1- نامها و نامدارای گیلان, جهانگیر سرتیپ‌پور, 1371, نشر گلیکان.
2- تاریخ گیلان, ترجمه محمدعلی گیلک, مجله فروغ.
3- ولایات دارالمرز گیلان, هـ .ل. رابینو, جعفر خمامی زاده, بنیاد فرهنگ‌ایران.
4- فرهنگ گیلکی, منوچهر ستوده, 1332, انجمن ایران شناسی.
5- حفریات مارلیک, عزت‌الله نگهبان.
6- تاریخ گیلان و دیلمستان, منوچهر ستوده.
7- حفاظت, نگهداری و مرمت آثار هنری و تاریخی درمان- مرمت و بازسازی, هارولد.ج. پلندرلیت. ا.ی.ا. ورنر, رسول وطن‌دوست, 1376, دانشگاه هنر.
8- گونه‌شناسی مساجد در جمهوری آذربایجان, ش.س.فتح‌الله سیف, لیلاربن شه حسین سلطان‌زاده, بهرام قدیری, 1375, دفتر پژوهشهای فرهنگی.
9-بناهای آرامگاهی, حوزه هنری.
10- آشنایی با معماری مسکونی ایران گونه‌شناسی برونگرا, غلامحسین معماریان, 1376, علم و صنعت.
11- تزئینات وابسته به معماری ایران دوره اسلامی, محمدیوسف کیانی.
12- دوازده درس مرمت, محمدحسین محب‌علی, آتسا امیرکبیریان, اصغر محمدمرادی, وزارت مسکن و شهرسازی.
13- گیلان و آذربایجان شرقی.
14- فصلنامه اثر, میراث فرهنگی کشور.
15- مسکن و معماری در جامعه روستایی گیلان, کریسیان برومبرژه, علا ‌الدین گوشه‌گیر, موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی وابسته به وزارت فرهنگ و آموزش عالی.
16- معماری ایران (مصالح شناسی سنتی), حسین زمرشیدی, زمرد.
17- معماری ایران (اجرای ساختمان با مصالح سنتی), حسین زمرشیدی, زمرد.
18- خودآموز بنایی با آجر, لوییس م. درتل, مهندس جواد فرید, 80, انتشارات فنی ایران.
19- خودآموز بنایی با بتن, لوییس م. دزتل, ترجمه گروهی, 80, انتشارات فنی ایران

لینک کمکی