فایل word بررسی طراحی کتابخانه عمومی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی طراحی کتابخانه عمومی دارای 128 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی طراحی کتابخانه عمومی  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

 

بخشی از فهرست مطالب پروژه فایل word بررسی طراحی کتابخانه عمومی

پیشگفتار

فصل اول : مطالعات پایه

فصل دوم : مطالعات زمینه

فصل سوم : مطالعات تکمیلی

فصل چهارم : مطالعات تطبیقی

فصل پنجم : معرفی و آنالیز سایت

فصل ششم : مبانی برنامه فیزیکی

منابع

 

 

مقدمه

کتابخانه گردآورنده تلاش های فرهنگی, هنری, علمی و فنی بشر و قلب نظام اطلاع رسانی یک جامعه است. و با توجه به جایگاه محوری ارتباطات و اطلاع رسانی در تمدن کنونی کتابخانه نهادی است که در عین حفظ میراث دیروز نقشی فعال در شکل دادن به امروز و تغییر جامعه به سوی فردای متعالی دارد. و به این اعتبار کمتر نهادی را می توان یافت که چنین پیوند اساسی با وضع حال و سرنوشت آینده نسبتاً دور یک ملت داشته باشد. 

شهر مشهد به عنوان یکی از کلان شهرهای کشور, در مقاطع مختلف تاریخی علاوه بر مؤثر بودن در سرنوشت کشور, به عنوان کانون علم و ادب زادگاه اندیشمندان بسیاری بوده است.  

ولی با این وجود به دلیل کمبود مراکز فرهنگی اجتماعی, این استان همواره از فقر فرهنگی اجتماعی زیادی رنج می برد. 

تا جائی که برای انجام یک مطالعه جامع و مناسب برای یک موضوع, نمی توان حتی یک کتابخانه و یا مرکز فرهنگی مناسب را انتخاب نمود و برای به دست آوردن کوچکترین اطلاعات در هر زمینه ای, نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی است که از عهده اغلب 

دانش پژوهان و دانشجویان خارج است. 

از سوی دیگر دور افتاده بودن شهر نسبت به مراکز علمی و فرهنگی کشور, کار سفر کردن به این شهرها را مشکل کرده است و باید زمان و هزینه زیادی صرف آن کرد. لذا توجه به ساخت مراکز فرهنگی, آموزشی و اطلاع رسانی در این منطقه, علاوه بر تبدیل شدن آن به کانون علم و فرهنگ در شرق کشور, می تواند زمینه ساز تقویت و پیشرفت سیستم آموزشی گردد.

از جنبه دیگر, وجود مراکز دانشگاهی و تعداد زیاد دانشجویانی که دسترسی به منابع اطلاعاتی جدید و دست اول, یکی از حقوق اولیه آنان است, ضرورت وجودی این مسئله را بارزتر می کند. 

از سوی دیگر به منظور صرفه جویی در وقتی که در مسیر رفت و آمد چند کتابخانه اصلی شهر صرف می شود, پیشنهاد می شود کتابخانه هایی در مناطق مختلف شهر ساخته شوند تا علاوه بر رفع نیاز علاقه مندان, مکانی برای ترغیب سایرین به این مهم باشند. 

به طور قطع وجود کتابخانه های بزرگ و مجهز با مقیاس کارکردی شهری و حتی فراشهری, با توجه به موقعیت شهر مشهد, برای تأمین نیازهای عملی, فرهنگی و ... اقشار مختلف, الزامی است. 

اما با توجه به نیاز جامعه امروز که تقویت فرهنگ مطالعه در میان توده مردم است, شاید بهتر باشد علاوه بر تجهیز هر چه بیشتر کتابخانه تخصصی, در فکر ایجاد کتابخانه هایی با فضایی هماهنگ و آمیخته با فضاهای شهری و زندگی روزمره توده مردم به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی باشیم. 

بیان اهـداف طراحی 

در این پژوهش جهت خلق یک پروژه معماری سعی بر این است که با تأمل و تحقیق پیرامون مباحث نظری موضوع امکان نگاهی عمیق تر و صحیح تر را فراهم آوریم سعی بر این است که این جستجو زمینه ساز خلق فضایی با هویت گردد در یک ساختار کلی تلاش خواهد شد جهت:

1.شناسایی جایگاه و وظایف کتابخانه ها در جامعه ها امروز ما و این میسر نمی شود مگر با شناخنت و مقایسه گذشته, حال و افق های آینده ای فراروی ماست. 

2.شناسایی قابلیت هایی که ابزارهای زمانه امروز در اختیار کتابخانه ها می گذارند. 

3.و در نهایت ضمن شناسایی قابلیت ها, محدودیت ها و خواسته هایی که موضوع پروژه در اختیار معماری می گذارد سعی در خلق فضایی داریم که به بهترین روش به این مطالبات پاسخ دهد. 

به نظر می رسد چیزی که به عنوا وجه تمایز در این پروژه مدنظر قرار خواهد گرفت توجه خاص به بحث جایگاه فرهنگ و اصولاً فلسفه وجودی چنین فضاهایی است. 

وجود کتابخانه هایی که جایگاه فرهنگی و اجتماعی خود را حفظ کرده اند, در کنار تکنولوژی جدید منطقی به نظر می رسد. در این مجموعه توازنی بین مواد کاغذی منتخب, ارزشمند و پرمخاطب, در کنار منابع الکترونیکی جامع و قابل دسترس, شدیداً مورد نیاز است. 

توجه به این مسئله تقریباً تمام تعاریف و روابط را در معماری این پروژه تحت تأثیر قرار خواهد داد و با تمرینی جدید در واقع سعی خواهیم کرد جهت ماندگاری فضا لباس زمانه را بر تن موضوعی بپوشانیم که بی شک جایگاه عظیم و متعالی خویش را در جوامع انسانی حفظ خواهد کرد. 

تعریف فرهنگ 

ای بی تینور استاد انسان شناسی دانشگاه آکسفورد در سرآغاز کتابش فرهنگ بدوی تعریف زیر را از فرهنگ ارائه می دهد.

«فرهنگ یا تمدن در مفهوم گسترده و قوم نگارانه آن کلیت پیچیده ای است که شناخت اعتقاد, هنر, اخلاقیات, قانون, آداب و رسوم سایر توانمندیها و عادت هایی را که انسان به عنوان عضوی از اجتماع قرار می گیرد شکل می دهد. 

بر این اساس فرهنگ را می توان مجموعه به هم پیوسته ای از باورها, آیین ها, قوانین, اشکال گوناگون دانش و هنر و مانند آن تلقی کرد که تک تک افراد به عنوان اعضا جامعه ای ویژه آن را فرا می گیرند و می توا با روش علمی به بررسی آنها پرداخت. این باورها, و آیین ها ... کلیت پیچیده ای را می سازند که خاص جامعه ای ویژه است و آن را از سایر جوامع متمایز می سازد. شناخت فرهنگ هر جامعه مستلزم توجه به جنبه های پیشین و کنونی است؛ 

جنبه های پیشین؛ فرهنگ, آداب و رسوم و سنت ها را باز می تاباند و جنبه های کنونی, فرهنگ نو و ویژگی های آن را که در جامعه تبلور می یابد به ما می شناساند. 

 

 

 

 

منابع

 

بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی ایران ناصر غفوری فرد بهبهانی

ترجمه بیانیه یونسکو درباره کتابخانه های عمومی – پیام کتابخانه , سال پنجم , شماره اول و دوم , زهره میر حسینی

بررسی آماری کتابخانه های کشور در سال 1370 – رسول ابراهیمی میلانی 

تاریخچه کتابخانه فرهنگ و هنر – رمضانعلی شاکری

شمه ای از کتاب و کتاب خوانی – عبدالحسین آذرنگ

استانداردهای ایفلا برای کتابخانه های عمومی – شیرین تعاونی

اداره کتابخانه ها – طاهره علوی

شناخت دانش شناسی – هوشنگ ابراهیمی

خدمات عمومی کتابخانه ها و روشهای آن – نسرین دخت عماد خراسانی, ویراستار فنی: حمید محسنی

کتابخانه و کتابداری – علی مزینانی, تهران – سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی

آینده دیجیتالی کتابخانه ها – دیگان , مارلین 

ابعاد انسانی و فضاهای داخلی – پانرو,جولیوس,احمدی نژاد,محمد

سازمان کتابخانه

رهنمودهایی برای کتابخانه های عمومی – رحمت الله فتاحی 

معیارهای برنامه ریزی و طراحی کتابخانه های عمومی کشور- انتشارات سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور

پایان نامه های معماری و کتابداری

انجمن ویکی پروژه

 

لینک کمکی