فایل word بررسی تراکم ساختمانی و چالش های ساخت مسکن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی تراکم ساختمانی و چالش های ساخت مسکن دارای 58 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی تراکم ساختمانی و چالش های ساخت مسکن  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

بخشی از فهرست مطالب پروژه فایل word بررسی تراکم ساختمانی و چالش های ساخت مسکن

مقدمه

تأثیر پوزولانها بر دوام بتن

بررسیعملکرد سازه های پیش ساخته بتنی

بررسی شمع و جک

علل خرابی ساختمانهای پیش ساخته

سیستم ساختمانی ترمومور

سیستم ساختمانی (LCH)

سیستم ساختمانهای مولادی

گزارشی از کارگاه کرج

فونداسیون

ستونها

تیرها

راه پله

بادبندها و دستک ها

دیوار

 سقف

اتصالات

معماری

موقعیت محلی

نکات

واکنش قلیایی سنگدانها

جدول 1-1 اثرات انبساط ناشی از ASR بر خواص بتن

واکنشهای قلیایی دانه ها

فعالیت های گروه پیمان و رسیدگی

صنعت ساختمان

مسکن اجتماعی

مسکن استیجاری

بخش خصوصی در احداث مسکن استیجاری

 

 

مقدمه :
امروزه در اکثر نقاط دنیا ساخت و ساز ساختمان با روشهای گوناگون انجام می شود به ویژه در ساختمانهای کم طبقه استفاده از مصالحی غیر از فولاد و بتن بسیار رایج شده که این امر به دلایل مختلفی از جمله:صرفه جویی اقتصادی در هزینه و همچنین در منابع,سبک سازی ساختمان به خاطر مقاومت در برابر زلزله,صرفه جویی و استفاده بهینه از انرژی,استفاده راحت تر و مزایای بیشتر برای کاربر و …
در این جزوه به مقالات ارائه شده در سمینارهایی که در سالهای 80-81 برگزار شده و بیشتر به مسائل مطرح شده در  مربوط است,اشاره ای خواهد شد.
در ابتدا نگاهی به متاوای با عنوان چالشهای مسکن و تراکم ساختمانی از مهندس مسعود معتمدی می اندازیم . «توسعه را فرایندی متعادل و پیوسته تعریف کرده اند که نیازمند دگرگونیهای ساختاری در مقاطع زمانی میان مدت و بلند مدت است.چنین فرایندی با رشدی پایدار مترادف است و هر نوع حرکت مقطعی و پرشتاب ضد توسعه محسوب می شود و زمینه ای برای برقراری رکودهای بعدی فراهم می کند«در واقع جمله فوق هدف نویسنده را از ارائه مقاله بیان می کند:رشد پرشتاب در بخش مسکن در سالهای اخیر در کشور تک محصولی مثل ایران که اغلب بخشهای تولیدی آن به دلیل نبود زیر ساختهای لازم برای سرمایه گذاری بی رونق می باشند می توانند سبب بی ثباتی  و ناپایداری, نوعی وازدگی,کم کاری و بیماری هلندی (منظور مسائل ناشی از فراوانی بیش از حد ارز یا هر منبع دیگر در یک جامعه یا به بیان دیگر عرضه مازاد بر تقاضا است)شود – در کشور ما شتاب در سالهای 60-1359و 75-1374 و 80 – 1378 و رکود در سالهای 69-1367 و 77-1376 پیش آمده اند.
در ادامه مقاله رونق یافتن در سالهای 80-1378 مورد بررسی قرار گرفته:
طی سالهای 80-1378 بخش مسکن از رشدی 15 درصدی در سطح ملی برخوردار بوده که در مقایسه با رشد 2 تا 3 درصدی خانوارها در سطح ملی,طبعاً رشد بالایی است.دلیل این امر را می توان در رونق یافتن هر چه بیشتر فروش تراکم مازاد ساختمانی دانست.
همچنین سرمایه گذاری بیش از حد نیاز در تهران و تولید کمتر از تقاضای بازار در مناطق میان درآمد و کم درآمد مثل استان لرستان شده نیز نمی توان مفید باشد.
در ادامه مقاله انتقاد از نبود حمایت از انبوه سازی و صاحبان املاک و کم اهمیت بودن تراکم و جمعبندی و پیشنهادات مطرح شده است.
مقاله بتن سبک و عایق بتا استایرین از خانم میترا پورمهر به معرفی نوعی بتن سبک به نام بتااستایرین پرداخته است:
بهره گیری از بتن سبک دارای مزایای فنی و اقتصادی زیاد و هم دارای محدودیتهای  مهمی مثل پایین بودن مقاومت های برشی و کششی و …, عدم درگیری مناسب مفتول‌ها و مانند آن در بتن,جمع شدگی زیاد و…می باشد.بطور کلی بتااستایرین گونه‌ای خاص از بتن های EPS‌محسوب می شود.
در بتن نوع EPS , گرانولها یا خرده های دامنه بندی شده و بسیار سبک پلی استایرین (به نام یونولیت)در ملات بتن با روشهایی خاص در حالت نوعی اموسیون و شناور نگه داشته شده اند – به این ترتیب می توان به بتن های سبک و عایق (با وزن حجمی خشک برابر یا کمتر از 800 )دست یافت.این گروه از بتن ها در جهان شناخته شده اند و به ویژه در کشورهای پیشرفته صنعتی موارد مصرف متعددی دارند. در منابع معتبر و بین المللی مانند ACI523‌نیز بتن های سبک حاوی پلی استارین معرفی شده‌اند.
بتن بتااستایرین با توجه به برخی شیوه های ابداعی,در داخل کشور بدون وابستگی به خارج قابل ساخت می باشد.بهره گیری از سیستم های مرکب از بتن سبک و عایق بتااستایرین و سازه های متناسب با آن مزایای زیاد دارد.از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاهش وزن ساختمان (بار مرده),کاهش ابعاد پی ها و حجم کلی سازه,افزایش قابل توجه مقاومت و ایمنی در برابر زلزله,صرفه جویی بالا در مصرف آهن,صرفه جویی در بتن معمولی مصرفی در اسکلت و فونداسیون,صرفه جویی درنیروی کار و مصالح مصرفی (با ضایعاتی کمتر),سرعت و سهولت بیشتر در جریان حمل و نصب و اجرا ضمن کاهش زمان وهزینه های مربوط,ایجاد عایق مناسب که سبب صرفه جویی در انرژی و هزینه های مربوط می شود , مزایای زیست محیطی و نیز عایق آلودگی صوتی و…,پایایی بنا,کاهش وزن و ضخامت دیوار,سبک سازی و امکان اضافه کردن بعدی طبقات,قابلیت اجرای طرحهای متنوع معماری,اندودها و پوششهای مختلف مورد نظر و پوششهای مختلف مورد نظر رنگ پذیری و کارپذیری مناسب و دارا بودن قابلیت‌های برش و گیرش میخ و امکان تراشیدن و تراز کردن آسانتر سطح دیوار,صرفه جویی قابل توجه در اندودهای بکار رفته بر روی دیوار و …

در مورد مقاومت در برابر آتش باید گفت امکان شعله ور شدن وجود ندارد,همچنین در صورت سوختن نیز با در نظر گرفتن نوع ترکیبات آن گازهای سمی کشنده ای مانند برخی دیگر از مواد,از آن متصاعد نمی شود.به همین ترتیب جمع شدگی ذرات یاد شده در دمای بالا تنها می تواند بافت این بتن را به بافت  بتن های کفی یا گازی شبیه کند.
1- تأثیر پوزولانها بر دوام بتن:
-    اثر دوده سیلیس بر دوام بتن
این پوزولان در کل باعث کاهش نفوذ ناپذیری می شود.فعالیت پوزولان دوده سیلیس ازسایر پوزولانهای بیشتر است. ذرات بسیار ریز و فعال پوزولان دوده سیلیس و حذف پدیده آب افتادگی سبب پیوستگی بهتر در ناحیه انتقال خمیر سیمان و سنگدانه می شود.
در یک تحقیق نفوذ پذیری بتنی با 100 کیلوگرم سیمان در متر مکعب و اضافه نمودن %20  دوده سلیس برابر شده با بتنی که 250 کیلوگرم در متر مکعب سیمان (بدون دوده سلیس)دارد. اضافه نمودن %8‌ دوده سلیس سبب کاهش نفوذ پذیری بتن در مقابل یون کلرید می شود.
دوده سیلیس به علت واکنش پوزولانی با هیدروکسید کلسیم  سبب کاهش این ترکیب در مخلوط بتن شده و خطر حمله سولفاتی را کاهش می دهد. به علاوه با کاهش نفوذ پذیری بتن خرابی در مقابل یونهای سولفات کاهش می یابد.
تنها مورد استثنا عملکرد نسبتاً ضعیف بتن های دارای دوده سیلیس در مقابل سولفات آمونیوم بوده است که این ضعف به تجزیه سیلیکات کلسیم هیدراته شده در خمیر سیمان بر اثر نمک های آمونیوم نسبت داده می شود. به هر حال درصد دوده سیلیس لازم در بتن عوامل زیادی چون نوع سنگدانه فعال, شرایط نگهداری و محیطی, میزان قلیایی ها و سیلیس موجود, نوع دوده سیلیس مصرفی, نوع سیمان و نسبت آب به مواد سیمانی بستگی دارد.
-    اثر خاکستر بادی  در دوام بتن
خاکستر بادی از جمله موادی است که نفوذ پذیری بتن را حتی با یک روز عمل آوری مرطوب کاهش می دهد.با افزایش طول دوران عمل آوری نفوذ پذیری بتن های دارای خاکستری بادی به مراتب کمتراز بتن های معمولی است.همچنین بعضی از انواع خاکستر بادی مقاومت بتن در مقابل سولفات ها را افزایش می دهند و گروهی نیز اثر خرابی سولفاتی را تشدید می کنند.آزمایشات نشان داده اند هرچه میزان اکسید کلسیم موجود در خاکستر بادی از حد پایین %5 فراتر می رود و یا هرچه اکسید آهن در آن کم می شود مقاومت این ماده در مقابل سولفات کاهش می یابد.
اکثر پوزولانهای طبیعی و مصنوعی قادرند مقاومت بتن را در مقابل پدیده انبساط بتن در ایجاد ترک به دلیل واکنش قلیایی سنگدانه ها را افزایش دهند.البته باید خاطر نشان ساخت که تأثیر مثبت خاکستر بادی و سایر پوزولانها در تقلیل انبساط ناشی از واکنش قلیایی محدود به سنگدانه هایی است که ایجاد واکنش سیلیسی قلیایی می کنند.در تحقیقات وسیعی که صورت گرفته مشخص شده که نقش کاهش دهندگی پوزولانها به ویژه خاکستر بادی در انبساط با میزان حتی   است.
تأثیر خاکستر بادی در مقابل خودرگی آرماتور در بتن نیز به تازگی مورد توجه قرار گرفته. بتن های دارای خاکستر بادی قادرند شدت خوردگی را کاهش دهند.
در پایان این مقاله به تأثیر سرباره در دوام بتن اشاره شده است.بتن های حاوی سرباره کوره ذوب آهن که آسیاب شده باشد دارای مقاومت بیشتری در برابر حمله سولفات‌ها و آب دریا نسبت به بتن ساخته شده با سیمان پرتلند معمولی است.غالباً خرابی سازه های بتن مسلح در نواحی گرمیسر به واسطه نفوذ کلرورها و خوردگی فولاد رخ می‌دهد.برخی مطالعات نشان می دهد که سرعت انتشار یونهای مخرب در درون خمیرسیمان سخت شده با افزایش درصد سرباره به میزان زیادی کاهش می‌یابد.همچنین با اضافه کردن سرباره به سیمان به میزان انبساط به علت واکنش قلیایی کاهش می یابد.
در نهمین همایش توسعه مسکن در ایران در مهرماه 1381‌ مقالات زیادی در زمینه های مختلف ارائه شد که درقسمت فنآوری و روشهای جدید ساخت 10 مقاله موجود است که به 2 مقاله 1- تیرچه های فولادی سبک W و سیستم اجرای مختلط کف طبقات بدون نیاز به کلید برشی,شمع و جک از جمشید تیموریان
2- بررسی عملکرد سازه های پیش ساخته بتنی در زمین لرزه های گذشته از اصغر اسکویی اشاره اجمالی خواهد شد.در قسمت سبک سازی در ساختمان نیز به مقاله استفاده از سیستم های ساختمانی و مصالح جدید به منظور سبک سازی ساختمان ها از محمود گلابجی اشاره خواهد شد.
 1-تیر وتیرچه های فولادی سبک W و سیستم اجرای مختلط کف طبقات بدون نیاز به کلید برشی,شمع و جک:
روش مرسوم در ایران برای اجرای این سیستم مختلط تیرچه فولادی و بتن برای کف طبقات متشکل از تیرآهن و دال بتنی است که بر روی سطح بال فوقانی ریخته می شود.برای ایجاد پیوستگی بتن بال تیر و بتن و انتقال نیروی برشی بین این دو از کلید برشی استفاده می شود.برای اجرای کلید برشی می توان از گل میخ و یا ناودانی و یا ورق تخت و… استفاده کرد.بهترین بهره گیری از مقطع مختلط هنگامی است که بار گذاری سنگین, دهانه تیرچه ها بیشترین فاصله را از هم داشته باشند.البته می توان با رعایت شرایطی از اجرای کلید برشی اجتناب نمود.
سازه تیر و تیرچه های W‌: هدف از تولید تیر و تیرچه W‌ کاهش هزینه اجرای کف طبقات ساختمانهای اسکلت فلزی و یا بتنی است.تیر و تیرچه های فولادی با تیر W‌ از نیمه تیرهای لانه گرد یا لانه زنبوری و با استفاده از تیرآهن های موجود در بازار ساخته می شوند دو تسمه باریکتر ولی ضخیم تر از بال تیرآهن نیمه شده در رأس جان هر یک از دو نیمه تیرآهن لانه زنبوری یا لانه گرد شده جوش می شود که بال جدید تیر را تشکیل می دهد.بدین ترتیب از هر نیمه تیرآهن برش شده دو عدد تیر جدید حاصل می شود.با بکارگیری بال باریک تر فوقانی فضای کافی و مناسب برای بتن ریزی,و پر نمودن آن در چاله تیر و جلوگیری از کرمو شدن بتن در زیر بال بوجود می آید.همچنین بازبودن جان در زیر بال فوقانی باعث می شود که بتن به خوبی جابجا نشده و کاملاً با سطح زیر بال فوقانی تماس یابد و پیوستگی مطلوب بتن وسط زیر بال بوجودآید.این تیرها در اجرای کف سازی نیز مزایای زیادی دارد.
طراحی تیر و تیرچه های W:در طراحی و ساخت تیرچه ها علاوه بر آئین نامه های 91-AISC آمریکا و BS 5400‌ انگلستان از منابع و امکانات زیر نیز استفاده می شود:
-    آیین نامه های ACI.AWS و نشریه شمار 94‌سازمان برنامه و بودجه
-    استفاده از آخرین نرم افزارهای طراحی سازه
-    استفاده از تجربیات ساخت و تولید تیرهای لانه زنبوری و لانه گرد
این تیرچه ها برای دو مرحله بارگذاری طراحی می شوند:مرحله (1) طراحی تیرچه برای تحمل بارهای بتن ریزی,بدون شمع بندی و جک.مرحله(2) طراحی تیرچه با بتن سخت شده و بدون قالب طراحی دال بتن تیرچه ها: طراحی دال بتن تیرچه ها با استفاده از روش کشسانی انجام می شود.با توجه به شرایط آیین نامه AICS (6),برای حذف کلید برشی و محصور نمودن تیرچه ,ضخامت حداقل دال باید برابر 3.5‌ اینچ یا 8.9 سانتیمتر باشه.توجه شود که ضخامت فوق برای محدوده ای نزدیک به بدنه تیرچه لازم است تا تیرچه به نحو مناسبی محصور شده و پیوستگی کامل بین تیرچه و بتن حاصل شود.این طرح مزایای زیادی دارد که از جمله می توان سبک تر شدن وزن طبقات نسبت به روش معمول و سهولت و کاهش زمان اجرا و… را نام برد.
2- بررسی عملکرد سازه های پیش ساخته بتنی در زمین لرزه های گذشته:
از آنجا که زمین لرزه ها خود آزمایشگاه بزرگی هستند که امکان شناخت نقاط ضعف و قوت سیستم های سازه ای را برای محققین و مهندسین فراهم می کنند لذا این مورد به دست اندرکاران کمک شایانی می کند که نقاط ضعف آیین نامه ها و روشهای اجرایی را بشناسند و در جهت اصلاح آنها بکوشند.
1-    زمین لرزه دارنیکا- رومانی – 1977‌
این اولین لرزه ای بود که ساختمانهای بتنی پیش ساخته بطور جدی آزمایش شدند.بزرگی زمین لرزه 7.2‌ریشتر و عمق کانونی آن 110 ‌کیلومتر بود.در این زمین لرزه 35‌ساختمان ویران شد و 1800‌نفر جان باختند.در این شهر %5  از کل ساختمانها راساختمانهای پیش ساخته تشکیل می دادند.یکی از ساختمانهای خسارت دیده ساختمان بتنی پیش ساخته با بتن درجا بود که حدود یکسال از ساخت آن می گذشت و 10 طبقه ارتفاع داشت.خسارت دیگر در ساختمان 11 طبقه با سقف پیش ساخته و بتن درجا بود که در طبقه سوم و چهارم خسارت شدیدی وارد آمده بود.خسارت شدید در ساختمان مرکز کامپیوتر خطوط راه آهن بود که در اثر برش در طبقه پایین که طبقه فرعی بود رخ داد.در این میان ساختمانهای پیش ساخته بتنی که در طراحی و اجرای آنها دقت لازم به عمل آمده بود دچار هیچ گونه مشکلی نشدند. علل خسارت در ساختمانها داشتن پریودی حدود 1.5 ثانیه بود که باعث تشدید در سیستم های ساختمان شده بود همچنین دست پایین در نظر گرفتن نیروهای لرزه ای درطراحی –2-‌ زمین لرزه 1988  ‌ لنیناکان – ارمنستان این زمین لرزه که به بزرگی 6.9 ‌ ریشتر بود سبب ویرانی نیم میلیون خانه و کشته شدن 25000‌ نفر شد.وضعیت خرابی ساختمانهای پیش ساخته و خسارت وارده در جدول زیر ارائه شده است:

باتوجه به مطالعات انجام شده در مورد علل خرابی ساختمانهای پیش ساخته می توان موارد زیر را ذکر نمود:
-    ساختمانهای پیش ساخته بتنی که دارای اجرای صحیحی بودند رفتار قابل قبولی تحت زمین لرزه داشتند.
-    ساختمانهای پیش ساخته,مخصوصاً پارکینگ ها که دارای پلان متقارن و کوچک بودند رفتار مناسب تری در برابر نیروهای زلزله داشتند.
-    جهت رفتار صلب و یکپارچه و اجرا باید دقت کافی بعمل آید.
-    ساختمانهای پیش ساخته ایکه دارای اتصالات صلب بودند رفتار مناسبی برای ساختمانهای کوتاه داشتند.
-    به پیوستگی عناصر فولادی با تیر و عناصر درمحل اتصال با ستون باید دقت شود
-    خروج از مرکزیت درمیلگردهای محل اتصال باعث ایجاد لنگر اضافی در محل وصل خواهد شد و کمانش میلگردها را به دنبال خواهد داشت.
-    سیستم های جعبه ای رفتار مناسبی دارند.
-     با توجه به پیشرفتهای سالهای اخیر در سیستم های جداساز لرزه ای به راحتی می توان حتی سیستم های پیش ساخته معمولی را از گزند زمین لرزه های مخرب دور نگه داشت.
-  استفاده از سیستم های ساختمانی و مصالح جدید به منظور سبک سازی ساختمانها:هرچه جرم ساختمان بیشتر باشد تأثیر زلزله بر آن شدیدتر خواهد بود.
-1 سیستم ساختمانی ترمومور  (Thermomur)
این سیستم در اوایل دهه 70 ابداع گردیده و مبتنی بر استفاده از قطعات ساخته شده از پلی استایرین بصورت بلوکهای توخالی,به عنوان قالب است.این قطعات پس از قرار گرفتن در محل مورد نظر توسط بتن و میلگرد پر می شوند و مجموعه یکپارچه و مقاوم بوجود می آورند.
مزایا:1- افزایش سرعت ساخت 2- سهولت اجرا 3- کاهش هزینه ساخت 4- ایجاد سیستم ساختمانی منسجم و یکپارچه 5- استفاده بهینه از انرژی به دلیل ضریب عایق حرارتی باید از این سیستم می توان درساخت ساختمانهای چند طبقه نیز استفاده کرد.
از مهمترین ویژگیهای این سیستم مقاوم بودن آن در برابر نیروهای جانبی بخصوص زلزله می باشد.
-2  سیستم ساختمانی شرکت بین المللی ساخت خانه های ارزان قیمت (LCH).
این سیستم مبتنی بر اجرای ساختمان با استفاده از آجرهایی به ابعاد 20*10*10‌سانتیمتر است که در محل اجرای ساختمان با استفاده از خاک موجود(با حداقل %15 رس) و یک ماده تثبیت کننده     ((Road paacker clay Brich stabiliserl به کمک ماشین طراحی شده بهمین منظور ساخته می شود.اجرای این سیستم بصورت خشک انجام می شود زیرا آجرهای مذکور با وجود قفل و بست های پیش بینی شده در بالا و پایین و کنار نیازی به ملات ندارند.
مزایا:آجرها در این سیستم بسیار محکم و فشرده بوده و نیاز به استفاده از میلگردهای تقویتی برای ساخت یک واحد مسکونی مستحکم با حداکثر 3‌طبقه را ندارند (به غیر از مناطق زلزله خیز)
-    کاهش هزینه ها
-    نیاز به کارگرماهر ندارد
-    کیفیت مطلوب
-    مقاومت حرارتی بسیار مناسب
-3‌ سیستم ساختمای مولادی  (Moladi)
این سیستم یک فناوری ساخت منحصر به فرد توسعه یافته در قاره آفریقاست.در سال 1986 در کشور آفریقایی جنوبی با هدف ایجاد یک حرکت خانه سازی در سطح ملی و بصورت گسترده یک سیستم ساختمانی با استفاده از قالبهای پلاستیکی تزریقی برای ساخت سازه های بادوام,با کیفیت مطلوب و زمان اجرای کوتاه ابداع گردید.در سالهای بعد و براساس آن هدف اولیه سیستم ساختمانی مولادی به عنوان یک فناوری ساخت شکل گرفت.این سیستم مبتنی بر استفاده از قالبهای پلاستیکی متناسب با استاندارد و ضوابط ساختمانی معتبر و با قابلیت استفاده مجدد است.قالب دیوارها و بسیاری از اجزای ساختمانی  در این متشکل از پانل ها 300*300‌میلیمتر است که پس از قرارگرفتن در موقعیت مورد نظر بوسیله مخلوطی از ماسه رودخانه ای,سیمان ,آب و موارد افزودنی پر می شود.این مخلوط به سرعت سخت می شود,دارای مقاومت زیادی بوده و از خاصیت نفوذ ناپذیری در برابر آب و رطوبت برخوردار است.پس از اجرا قالبها به سادگی برداشته شده و برای اجرای سایر اجزا بکار گرفته می شوند.ازمزایای این سیستم سرعت بسیار بالای ساخت و هزینه کم ساخت آن است.از دیگر مزایای آن می توان به:نبود نیاز به کارگر ماهر,وزن ناچیز اجزا و شرایط مناسب آن در برابر حرارت و صوت اشاره کرد.
گزارشی از کارگاه کرج
مجتمع کوی لیلستان کرج:این مجتمع شامل 4 برج 11 طبقه در منطقه کرج واقع می باشد.کارفرمای این پروژه سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت ASB‌است و این برجها بصورت شراکتی با پیمانکار,ساخته می شود.بلوک A‌ این مجتمع تقریباً کامل شده و بزودی تحویل داده می شود.دربلوک B تعدادی از کارهای داخلی ساختمانی باقی مانده که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
فرش کف – لوله کشی گاز و برق – سفید کاری – سقف کاذب – سرویسها – شیرآلات و …. دربلوک C‌اسکلت 2 طبقه بطور کامل اجرا شده (به غیر از باد بندها)و مقداری هم ازدیوارها چیده شده است.در بلوک D‌ تنها بتن مگر فونداسیون و آرماتوربندی اجرا شده است و فعلاً‌ کاری در آنجا انجام نمی شود.
«بررسی اجمالی مشخصات عمومی برجهای کوی لیلستان»
«فونداسیون»
بتن فونداسیون بطور سراسری (رادیه)و به ارتفاع 120CM اجرا شده است.2  نوع Beam‌ وجود دارد که Beam1‌ در نقشه پلان بطور عمودی یعنی از شمال به جنوب و Beam2‌ از شرق به غرب می باشد.طول هرکدام از این تیرها 3m است که با شناژ بهم مرتبط می شوند.
در Beam-1: 10 25  در بالا و 8 25‌ در پایین به عنوان میلگرد طولی کار گذاشته است.در Beam-2‌ 825‌در بالا و 6 25‌در پایین به عنوان میلگرد طولی قرار دارند.خاموتها در هر دو نوع Beam از  10‌در هر 50 ‌ سانتیمتر بسته شده اند.لازم به ذکر است که فونداسیون بلوکهای C,B,A برای یک ساختمان 15‌طبقه اجرا شده است که در نقشه های جدید این فونداسیونها برای 11 طبقه طراحی شده اند که توضیحات فوق از روی نقشه های جدید داده شد.(ارتفاع اجرا شده فونداسیون در بلوکهای A و B و C , 150cm است ) بلوکهای  105CM ,C,B,A است.
«ستون ها »
در این برجها 4 تیپ صفحه ستون اجرا شده است.
1-    B.PL:Typ (بیس پلیت)از ورقی به طول و عرض 60  سانتیمتر و ضخامت 35 میلیمتر می باشد 12‌ورق به ابعاد 20*16 ‌ سانتیمتر و به ضخامت 2سانتیمتر برای اتصالی به ستون (لچکی) قرارداده شده اند.12 عدد پیچ (بولت)از میلگرد نوع  30 روی B.PL‌ مشاهده می شود.این بولتها در زیر B.PL یعنی در داخل بتن با میلگردهای  12 بهم متصل شده اند.طول خم بولتها در داخل بتن 25CM و ارتفاع بلندترین آنها 75 CM است و حدود 10 CM‌ آن نیز رزو شده است (بدون محاسبه طول خم)
B.PL:Tp-2 از ورقی به طول و عرض 550‌میلیمتر و به ضخامت 35 میلیمتر.8  عدد  25‌ به عنوان بولت. 12‌ورق به عنوان لچکی . در اجرا از نبشی در اتصال ستون به صفحه ستون سود برده اند.
B.PL:Tp-3 از ورقی به طول و عرض 500CM و ضخامت35 CM .
8 عدد  25‌به عنوان بولت و 8‌ورق لچکی
B.PL:Tp-4‌ از ورقی به طول و عرض 450MM و ضخامت 30MM به همراه 8 ورق لچکی و 8 عدد  20‌‌به عنوان بولت.
ستونها از نظر شکل و ابعاد به 25 تیپ تقسیم می شوند.18‌تیپ مربوط به ستونهای درست شده با ورق می شود و 7 تیپ نیز مربوط به ستونها درست شده با IPE. در اتصال ستون به ستون درمحل تغییر ابعاد از 8 ورق و در محل تغییر ضخامت از 4 ورق استفاده شده است.جوش درمحل اتصال ورقها و ستون ازنوع شیاری می باشد.شکل 25 تیپ ستون در همین جزوه موجود می باشد.
«تیرها»
تیرها همگی از نوع لانه زنبوری بوده به جز در محل بالکن که از IPE 16  استفاده شده است.تیرهای لانه زنبوری استفاده شده عبارتند از CPE14 و CPE 16و CPE 18‌
«راه پله»
راه پله از نوع طاق ضربی اجرا شده است.پروفیل بکار رفته از نوع IPE 16 , IPE 14‌ است.ملات بکار رفته برای چسباندن آجرهای فشاری طاق ضربی,گچ و خاک می‌باشد.در اتصال شمشیری به پایه از نبشی 12 در پایین و نبشی 8 در بالا استفاده شده است.
«بادبندها و دستک ها»
دو نوع بادبند همگرا موجود است که یکی بادبند ضربدری و دیگری بادبند هشتی می‌باشد . پروفیل استفاده شده برای ساخت بادبند از نوعUNP16, UNP14,UNP12 , UNP 10, UNP 8, UNP 6‌ که بصورت جفت (در دو طرف ورق اتصال)بکار رفته اند و هرچه بالاتر می رویم از شماره UNP کاسته می شود.شکل بعضی از بادبندها ضمیمه شده است.
4 تیپ دستک در این ساختمان موجود می باشد که شکل دستک تیپ A‌ ضمیمه شده است دستک تیپ B بصورت ضربدری اجرا شده که پروفیلهای استفاده شده عبارتنداز:
2 UNP بصورت جفت و –1 UNP دستک C,D بصورت K اجرا شده اند که باز هم 2 عدد UNP6بصورت جفت و 1 عدد UNP6 استفاده شده است.
«دیوار»
در این ساختمانها دیوار برشی وجود ندارد . در بلوک C ‌ در طبقه همکف تا ارتفاع 1 متری از بلوکهای سیمانی و در ادامه از آجر فشاری استفاده شده است.در طبقات بعدی از آجر سفالی به خاطر وزن سبکتر آن نسبت به آجر فشاری استفاده شده است.ملات مصرفی برای ساخت دیوارها و سیمان می باشد.برای شاقول چیدن دیوار از شمشه و ریسمان استفاده می کنند.
«سقف»
سقف از نوع تیرچه بلوک (بلوکهای سفالی),فرمانی تیرچه ها از میلگرد نمره 14 ساخته شده .جهت تیر ریزی در تمام پلان دریک جهت است به غیر از ضلع شمالی و جنوبی
که عمود بر جهت قبل است.
«نما»نما از سیمان سفید است
«اتصالات»
اکثر اتصالات تیر به ستون ازنوع ساده یعنی با استفاده از یک نبشی تکیه گاه و یک نبشی نگه دارنده در بالا می باشد.جوشها از نوع لب به لب و گوشه می باشد و از جوش نفوذی استفاده نشده است.البته بعضی از اتصالات تیر به ستون از نوع صلب (دو روق در بالا وپایین) ویا نیمه صلب (نبشی در پایین ورق در بالا)می باشد.در اتصال شمشیری راهپله به تیر از نبشی جان نیز بهره برده شده است.در اتصال دستک A از نبشی جان استفاده نشده (نه درنقشه و نه در اجرا)که باید استفاده می شد.شکل بعضی از اتصالات ضمیمه شده است.
«معماری»
هر بلوک شامل 11 طبقه و هر طبقه شامل 4 آپارتمان می باشد.شوتبنگ زباله نیز به ابعاد B.10*1.55 به چشم می خورد.هر واحد شامل 2‌ اتاق خواب و انبار می شود.پنجره ها در اتاق ها و آشپزخانه و سالن واقعند که نورگیری نسبتاً مناسبی می کنند.پلان یکی از واحدها ضمیمه شده است.
«موقعیت محلی»
این مجتمع در منطقه حسن آباد کرج درکوی لیلستان واقع است که در همین سالهای اخیر مورد توجه ساختمان سازها قرارگرفته است. در کنار این مجتمع 3 برج 15 طبقه متعلق به شرکت سرمایه گذاری بانک مسکن به تازگی مورد بهره برداری قرارگرفته است که طراح و محاسب آن همان طراح برجهای متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن می باشد.
یک مجتمع تجاری بزرگ(ساختمان بتنی)نیز همان نزدیکی هم اکنون در حال اجرا است که بعد از بهره برداری تأثیر مثبت زیادی در موقعیت محل خواهد داشت.
«نکات»
یکی از نکاتی که در مورد سازه های فلزی باید به آن توجه کرد زنگ زدن فولاد است.برای جلوگیری از آن باید حتماً با دقت کافی به تمام اعضای فلزی ساختمان ضدزنگ زده شود.همچنین گچ در مجاورت فولاد می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد.همانطور که می دانیم هرچه بیشترین فاصله مرکز سطح از بادبندیها کمتر باشد بهتر است که این موضوع در این برجها رعایت شده.
نکته دیگری که می توان به آن اشاره کرد نزدیکی این مجتمع به برجهای 15 طبقه شرکت سرمایه گذاری بانک مسکن است.این برجها هم ارتفاع بیشتری دارند,هم سقف شیروانی زیبایی دارند و هم از سنگ در نما استفاده شده که این موارد می توانند از جلوه مجتمع متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن بکاهد . از نکات دیگری که در موقع اجرای کارهای داخلی ساختمان باید به آن دقت شود تمیز بودن کف آپارتمانها و سرویسها قبل از ریختن ملات ماسه و سیمان    می باشد.وجود لاشه سنگ و سفال و… می تواند برای ملات مشکل ساز شود می توان قبل از ریختن ملات, از پوکه استفاده کرد. ریختن ملات نازک نیز به علت ترک خوردن صحیح نیست و آخرین نکته‌ای که به ذهنم می رسد در مورد میلگردهای روی سفالهای سقف تیرچه بلوک است . این میلگردها حتماً باید به صورت شبکه بسته شوند که یک در میان روی سفال قرارداشته شده باشند ولی متأ‌سفانه در چند کارگاهی که در این مدت مشاهده کردم همگی از میلگرد یکطرفه استفاده کرده بودند یعنی یا میلگردها را موازی و یا ریگ زاگ بسته بودند که هر دو اشتباه است...

لینک کمکی