فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق تاریخچه تلفن همراه

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق تاریخچه تلفن همراه :

توضیحات: فصل دوم پژوهش کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

تاریخچه تلفن همراه

تاریخچه تلفن همراه در جهان

برای رسیدن به تاریخچه نسبتا جامعی از تلاش‌های مخترعان تلفن همراه باید از سال 1908 شروع کنیم. در آن زمان شخصی به نام «ناتان استابلفیلد», اختراعی را ثبت کرد که چیزی بیشتر از گوشی بدون سیم (وایرلس) با برد کوتاه نبود. در سال 1910 «لارس ماگنوس اریکسون», تلفنی را در اتوموبیلش نصب کرد که البته کارکردی مثل یک تلفن موبایل نداشت, او هر بار که در جایی متوقف می‌شد, می‌توانست با یک جفت سیم بلند, تلفن اتوموبیلش را به شبکه محلی تلفن متصل کند و تماس تلفنی برقرار کند!

اما بعد از آن, دوره تلفن‌های رادیویی آغاز شد. نخستین بار در سال 1926 مسافران درجه اول ترن‌هایی که بین برلین و هامبورگ طی مسیر می‌کردند, می‌توانستند از فناوری تلفن‌های رادیویی استفاده کنند. در همین زمان خطوط هوایی مسافربری هم از همین فناوری برای مقاصد امنیتی بهره گرفتند.

در طی جنگ جهانی دوم فناوری تلفن‌های رادیویی در مقیاس گسترده در تانک‌های آلمانی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از اتمام جنگ جهانی دوم, پلیس آلمان از همین فناوری ارتباطی تانک‌ها استفاده کرده و خودروهای گشتی‌اش را مجهز به تلفن رادیویی کرد.

در سال‌های نخست دهه 40, شرکت موتورلا, موفق شد, تلفن رادیویی با قابلیت برقراری ارتباط دو طرفه بسازد که می‌توانست در یک کوله‌پشتی قرار بگیرد, این شرکت سپس واکی- تاکی ساخت و بعد از آن هم موفق به ساخت تلفن رادیویی‌ای شد که گرچه اندازه‌ای به اندازه بازوی یک انسان داشت, اما می‌توانست در دست گرفته شود و حمل شود, این تلفن رادیویی کارکرد نظامی پیدا کرد و نام هندی تاکی Handie-Talkie را بر آن گذاشتند.

در سال 1946 دو مهندس روس به نام شاپیرو و زاهاروچنکو, موفق شدند که تلفن رادیویی بسازند که می‌توانست از فاصله بیست کلیومتری به شبکه محلی تلفن متصل شود.

سال 1947 سالی بود که مهندسان شرکت Bell برای نخستین بار فناوری ارتباطی شبکه سلولی را پیشنهاد کردند. در این فناوری هر شبکه رادیویی به تعدادی «سلول» تقسیم می‌شود. هر سلول یک شش ضلعی است که آنتنی در هر رأس قرار می‌گیرد. هر آنتن هم می‌تواند از سه جهت امواج را دریافت و پخش کند. البته این ایده تا سال‌های دهه 60 عملا به مرحله عمل نرسید.

در سال 1956 نخستین سیستم تمام خودکار تلفن موبایل موسوم به [1]MTA توسط شرکت اریسکون به صورت تجاری در سوئد عرضه شد. اما تلفنی که آنها در اختیار کاربران قرار می‌دادند, بسیار سنگین بود و 40 کیلوگرم وزن داشت, اما در سال 1965, وزن این تلفن‌های رادیویی با استفاده از ترانزیستور به 9 کیلوگرم رسید. البته کاربران این فناوری تا سال 1983, یعنی زمانی که استفاده از آن متوقف شد, هرگز از 600 نفر تجاوز نکرد. گرچه با این سیستم هر دارنده تلفن, می‌توانست به صورت خودکار با هر شماره‌ای که می‌خواست, تماس بگیرد, اما برای برقراری تماس با خود او, نیاز به یک اپراتور واسط بود, به علاوه هر کاربر باید حدس می‌زد که خودروی دوستش, در زمان برقراری تماس, در کجاست و تحت پوشش کدام دکل است!!

در سال 1960 شوروی سرویس تلفن موبایل‌اش را در مسکو راه انداخت و این سامانه را تا سال 1970 در 30 شهر دیگر این کشور هم راه‌اندازی کرد.

از دهه 1960 میلادی در کشور های اسکاندیناوی (سوئد , نروژ , دانمارک و فنلاند) فکر متحرک یا سیار کردن تلفن و بکارگیری آن در مکان های مختلف به منظور بهره گیری بیشتر از این وسیله , پا گرفت و در اواخر آن دهه , اولین تلفن نقطه به نقطه به کار گرفته شد که نقطه عطفی در روند مخابراتی به شمار آمد و این ایده دیرینه انسان به تحقق پیوست.[1] Mobile Telephony Access

لینک کمکی