فایل word چند تن از فیلسوفان بزرگ جهان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word چند تن از فیلسوفان بزرگ جهان :

فایل word چند تن از فیلسوفان بزرگ جهان

فایل word چند تن از فیلسوفان بزرگ جهان
فهرست

ارشمیدس

افلاطون

دکارت

فیثاغورس

غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام

خیام نیشابوری

خوارزمی

ارشمیدس (Archimedes)

ارشمیدس یکی از بزرگترین دانشمندان ریاضی و مکانیک در عصر خودش بود. پدرش فیدیاس که منجم بود او را برای آموزش از سیراکوز به مدرسه ریاضیات اسکندریه فرستاد. شهر اسکندریه را اسکندر مقدونی در سال 323 ق.م در زمان حمله و حرکت به سوی شرق بر کرانه مدیترانه در خاک مصرساخت. این شهر پس از رکود آتن - پایتخت یونان - مرکز علم و تجارت شد و بزرگانی چوت اقلیدس و بطلمیوس و ارشمیدس را تربیت کرد. این شهر حتی موقعی که به دست مسلمانان فتح شد از مراکز مهم علوم یونانی بود و در انتقال علم و اندیشه یونانی به فرهنگ و تمدن اسلامی نقش مهمی داشت.

زندگینامه دانشمندان - دانشمند : افلاطون

افلاطون که یکی از بزرگترین فلاسفه جهان به شمار می رود, در آتن در سال 428 ق. م, در یک خانواده متشخص آتنی متولد شد. نام اصلی او« آریستو کلس» بود و نام افلاطون, بعد ها به مناسبت پیکر تنومندش به او داده شد.

دکارت

می اندیشم پس هستم - مروری بر دکارت و فلسفه او

رنه دکارت علاوه بر فیلسوف از ریاضیدانان و فیزیکدانان بزرگ عصر رنسانس نیز بوده است, طوریکه او را پدر هندسه تحلیلی نیز نامیده اند. او در 31 مارس 1596 در فرانسه به دنیا آمد و پس از طی دوره تحصیلی هشت ساله در بیست سالگی به جهان گردی پرداخت و از آن پس به قول خودش کوشید در پی خرد برود. از این رو به ارتش هلند پیوست و به جنگ رفت و بدین ترتیب اوقاتی از عمر را در قسمتهای گوناگون اروپا گذراند در 1629 باز هم روانه هلند شد و نزدیک بیست سال در آنجا و در آرامش به تحقیقات خود پرداخت.

فیثاغورس

افکار فیثاغورث ریاضیدان و فیلسوف یونانی به شکل گیری ریاضیات نوین و فلسفه غرب کمک کرده است . هدف او توضیح همه پدیده های طبیعی بر اساس ریاضیات بود . فیثاغورث بیش از هر چیز برای فرمولی که در مورد نسبتهای اضلاع مثلث راست گوشه ارائه کرده است معروف است.

غیاث الدین ابوالفتح عمر بن ابراهیم خیام

متولد 417 ش است که در سال 510 در نیشابور درگذشت شاعری بی نظیر ریاضیدانی نابغه, منجمی مبتکر و حسابگری دقیق بود که مسئله حرکت انتقالی زمین و اصلاح تقویم را پس از قرنها با نبوغش به ترتیبی گشود که هنوز مایه استفاده جهان است. تقویم جلالی در هر 3770 سال یک روز اشتباه میکند در حالی که تقویم گرگوری (تقویم مسیحیان) در هر 3330 سال یک روز اشتباه دارد .

خیام نیشابوری

خیام یکی از بزرگترین داانشمندان ایرانی و از مفاخر ملی ماست. در فلسفه- ریاضیات -هیات و نجوم خوارزمی

خوارزمی

ابو جعفر محمد بن موسی از دانشمندان بزرگ ریاضی و نجوم می باشد از زندگی خوارزمی چندان ا طلاع قابل اعتمادی در دست نیست الا اینکه وی در حدود سال 780 میلادی در خوارزم(خیوه کنونی) متولد شد تخصص داشته است

نوع فایل:word

سایز:25.2 KB

تعداد صفحه:20

لینک کمکی