فایل word پاورپوینت باب, در و دورازه در مساجد و استحکامات نظامی در تمدن اسلامی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word پاورپوینت باب, در و دورازه در مساجد و استحکامات نظامی در تمدن اسلامی :

فایل word پاورپوینت باب, در و دورازه در مساجد و استحکامات نظامی در تمدن اسلامی

فایل word پاورپوینت باب, در و دورازه در مساجد و استحکامات نظامی در تمدن اسلامی شامل 29 اسلاید (ویژه رشته های مهندسی معماری) می باشد. در ادامه بخشی از متن این پاورپوینت و فایل word پاورپوینت باب, در و دورازه در مساجد و استحکامات نظامی در تمدن اسلامی
فهرست آن را برای شما قرار داده ایم و در انتها نیز تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزییات آن را مشاهده نمایید و در صورت تمایل به داشتن این پاورپوینت , اقدام به خرید آن نمایید.

.


مقدمه :

این موضوع , ذیل دو عنوان بررسی می شود: 1) مساجد؛ 2) استحکامات نظامی . 1) مساجد و مقابر و امثال آنها. تا پایان قرن سوم , مساجد فاقد درهای بزرگ بود. مدخل همه مساجد, اعم از بزرگ و کوچک , درِمستطیل شکلی در دیوار محوطه بود؛ مانند مدخل مسجدِقَصرالحَیْر الشرقی (110), مسجدِ جامعِ حَرّان که مدخل آن در فاصله سالهای 126ـ133 بنا شده است , مسجد قرطبه (170), مسجد عَمرو (212), دو مدخل مسجد جامع قیروان که تاریخ بنای آنها 221 است , مسجد بُوفَتاتا در سُوسه (223ـ226), مسجد جامع سوسه (236), مسجد جامع سامَرّا (234ـ237), مسجد جامع اَبُودُلَف (247), مسجد ابن طُولون (263ـ265).
نخستین درِبزرگ از آنِ مسجدی بود که فاطمیان در 308 هنگام بنیانگذاری شهر مهدیه در کنار خلیج قابِس ساختند. معماری این دروازه یقیناً ملهم از طاق نصرتهای رومی است که در شمال افریقا تعداد آنها در 308 احتمالاً بسیار بیشتر از امروز بوده است .
بانی این نوع در در مصر فاطمیان بودند, و نمونه آن طاق سردر مسجد الحاکم است که در 393 ساخته شده و بسیار با ابهت تر از نمونه اصلی است (باعمق 16ر6 و عرض 50 ر15 متر در مقایسه با 8*30 متری مهدیه ). مسجد الاَقْمَر (519) با ابعادی بسیار کوچکتر و مسجد بَیْبَرس (665ـ667) در اندازه ای بسیار بزرگ (83ر18* 86ر8 متر) درهایی از همین نوع دارند. دو طرف درِمسجدِ بیبرس با سه دهانه طاقنما تزیین شده است و حال آنکه تعداد این طاقنماهای جناحی درمسجدِاَلْحاکم دو و در مسجد مهدیه یکی بود.

.

عنوان: باب, در و دورازه در مساجد و استحکامات نظامی در تمدن اسلامی

فرمت: پاورپوینت

تعداد صفحات: 29 اسلاید

ارائه شده در: فروشگاه های سازه برتر

.

تصویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت:

لینک کمکی