فایل word تعیین فراوانی موارد استفاده از ECT در بیماران 1381

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word تعیین فراوانی موارد استفاده از ECT در بیماران 1381 دارای 135 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word تعیین فراوانی موارد استفاده از ECT در بیماران 1381  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه

(بیان مسئله, اهمیت و ضرورت اجرای طرح, اهداف پژوهش)
درمانهای عضوی یا زیست شناختی عمده در روان پزشکی شامل, دارو درمانی,ECT, نور درمانی,‌ محرومیت از خواب, جراحی روانی است.
با این که هنوز دانش سایکوفارماکوتراپی به خصوص در دهه گذشته گسترش چشمگیری داشته است ولی دارو درمانی, معمولاً به تنهایی کافی نیست . درمان با صرع الکتریکی یکی از مؤثرترین و ناشناخته ترین درمانهای روان پزشکی است . در مورد تاریخچه استفاده از این روش باید گفت: قسمت اعظم سابقه ECT مربوط به سال 1934 است. بیش از آن که تشنج توسط برق انجام شود به مدت 4 سال از تشنجهای ناشی از پنتیلن تتروازول به عنوان درمان استفاده می‌کردند.
اوگوسولتی ولوچیوبینی, بر اساس کارهای فون مدونا نخستین درمان با صرع الکتریکی را در آوریل 1936 در روم به کار بردند. در ابتدا به این درمان,‌ با شوک الکتریکی,‌ اطلاق می‌شد, اما بعد آن را تحت عنوان درمان با صرع الکتریکی شناختند, و از آن تا حال ECT عنوان یکی از سالمترین و مؤثرترین درمان بیماران روان پزشکی استفاده می‌شود.
امروزه روش ECT و مداخلات بیهوشی آن چنان به دقت اصلاح شده است که دیگر درمانی بی خطر و مؤثر برای بیماران دچار اختلال افسردگی ماژور, حملات شیدایی, اسکیزوفرنیا, و سایر اختلالات وخیم روانی تلقی می‌شود. ولی برخلاف درمانهای دارویی تغییرات زیستی-عصبی القا شده بر اثر صرع درمانی که لازمه موفقیت آن هستند هنوز مشخص نشده است. خیلی از پژوهشگران اعتقاد بر آن دارند که از ECT در درمان بیماران بسیار کم استفاده می‌شود و دلیل اصلی این امر باور غلط در مورد ECT دانستند, که محرکشان لااقل تا حدی اطلاعات غلط و مقالاتی است که از رسانه های غیرتخصصی وسیعاً به مردم منتقل می‌شود.
از آن جا که ECT مستلزم  استفاده از برق و تولید تشنج است. بسیاری از عوام, بیماران, و خانواده های بیماران, ترس ناموجهی از آن دارند, چه در مطبوعات حرفه ای و چه در مطبوعات غیرتخصصی گزارشهای غلط بسیاری دیده می‌شود, که مدعی ایجاد صدمه دائم مغزی در نتیجه ECT شده است . با این که اکثر آن گزارشات را رد کردند, شبح صدمه مغزشی ناشی از ECT هنوز بر ذهنها سنگینی می‌کند.
پیشنهاد ECT به بیماران مثل توصیه هر درمان دیگری باید بر اساس دو نکته صورت گیرد: 1- نکات درمانی مربوط به بیمار 2- مسئله نسبت خطر به منفعت. گرچه ECT در قیاس دارهای روان پزشکی مؤثرتر بوده و اثر سریع تری نیز دارد به طور معمول داروی اول نیست. ولی در مواردی که بیماران به درمان دارویی پاسخ مناسب نمی‌دهند, بیماران با افسردگی سایکوتیک, بیماران که عوارض دارویی را نمی‌توانند تحمل کنند, و بیمارانی که دارای علایم حاد همراه با علایم خودکشی, و دیگر کشی و … هستند, استفاده می‌شود. تأثیر درمانی ECT در مانیا,‌ اسکیزوفرنیا, پارکینسون, سندروم نورولپتیک بدخیم, وسواس مقاوم به درمان نیز ثابت شده است. ECT در دوران بارداری روش درمانی سالمی‌است,‌ و در سایکوز حاد دوران بارداری ECT را با رعایت احتیاط لازم می‌توان درمان اول تلقی کرد. ممنوعیت مطلق استفاده از ECT وجود ندارد. ولی معمولا در اختلال پزشکی که با بیهوشی عمومی‌مشکل ایجاد می‌کند, مثل افزایش فشار داخل مغزی, ضایعات داخل عروقی مغز, مشکلات قلبی, بهتر است اجتناب شود. در این کار تحقیقی سعی شده است که تأثیر این نگرش را در فراوانی موارد استفاده از ECT در بیمارانی که به دلایل فوق نیاز بهECT دارند را در یک مرکز روان پزشکی بررسی کنیم.


محدودیتها و پیشنهادها

 با توجه به اینکه این پژوهش از اطلاعات پرونده ای گردهمایی شده است, در نتیجه محدودیتها و اشکالات در درج اطلاعات در پرونده بیماران , پراکندگی در ثبت اطلاعات و بعضاً نقص در ثبت اطلاعات از مشکلات عمده این کار و تحقیق های مشابه می‌باشد, و نحوه استفاده از پرونده ها از بایگانی نیز مشکل و وقت گیر است امید است که با ایجاد سیستم های کامپیوتری در دسترس جهت استفاده های مورد لزوم از جمله تحقیقهای مشابه , در بایگانی بیمارستان که لزوم خروج پرونده و جابجایی آنها را به حداقل رساند, و ثبت صحیح,‌‌ کامل و طبقه بندی شده اطلاعات,‌ انجام گیرد تا اطلاعات مورد لزوم جهت کارهای تحقیقاتی و نتیجه گیری آنها با دقت و سهولت بیشتری انجام گیرد تا شاید نتایج بدست آمده در آنها جهت تصمیم گیریهای آینده, و برنامه ریزیهای بهتر مورد استناد قرار گیرد.

لینک کمکی