فایل word بررسی و آشنایی با هیپرلیپدمیا یا کلسترول خون

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسی و آشنایی با هیپرلیپدمیا یا کلسترول خون دارای 70 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسی و آشنایی با هیپرلیپدمیا یا کلسترول خون  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

مقدمه

هایپرلیپیدمی عبارت است از سطح بالای چربیهای خون شامل کلسترول و تری گلسیریدها هستند.
تعدادی از ترکیبات شیمیایی مختلف در غذاها در بدن تحت نام لیپدها یا چربیها طبقه‌بندی می‌شوند. این مواد عبارتند از : 1- چربیهای خنثی یا تری گلسیرید
2- فسفولیپید      3- کلسترول
قسمت لیپیدی پایه تری گلسیرید و فسفولیپید اسید‌های چرب می‌باشد.
اگر چه کلسترول محتوی اسید چرب نیست اما هسته استرولی آن از فرآورده‌های تجزیه مولکولهای اسید چرب تشکیل می‌شود و به همین علت به آن خواص فیزیکی و شیمیایی مواد لیپدی را می‌بخشد.
تری گلیسیریدها به طور عمده در بدن برای تأمین انرژی برای رونه‌های مختلف متابولیک, به صرف می‌رسند و از این نظم سهم برابرری با کربوهیدرات‌ها دارند. همچنین لیپیدها در تشکیل غشا های سلولی و اعمال داخل سلولی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
تری گلیسیریدها
 
 
تری گلسیریدها از 3 موکول اسید چرب با زنجیره بلند و یک مولکول گلسیرول ترکیب شده‌اند. وقتی مقدار ‏TG بالا می‌رود در بافت چربی رسوب می‌کند. عوامل بالا برنده تری گلیسیرید: و صرف غذاهای چرب, و صرف الکل, حاملگی, داروهای بالابرنده: کلسیته امین, انستروژن, ضدبارداری.
داروهای کاهنده, اسید اسکوربیک, آسپارژنیاز, کلوفیبرات
کلسترول:
مهمترین چربی که باعث بیماری آرتریو اسکلروتیک عروق می‌شود کلسترول است. برای تولید استروئیدها اسید صفراوی و غشای سلولی استفاده می‌شود. بیشتر از چربیهای حیوانی بدست می‌آید. کبد کلسترول را در فرم آزاد متابولیزه کرده و فرم آزاد توسط لیپوپرتئین منتقل می‌شود. 75%کلسترول, IDL و 25%, VLDL متصل می‌شود. پائین بودن آن نشانه بیماری شدید کبدی می‌باشد چرا که کبد مسئول متابولیزه کردن فرآورده‌های کلسترولی خوراکی است. سو تغذیه نیز سبب کاهش کلسترول می‌شود. کلسترول به تنهایی نشانگر دقیقی از بیماریهای قبلی نیست. مقادیر کلسترول در دورفه متفاوت ممکن است متفاوت باشد. تغییرات وضعیتی و بیماریها روی آن تأثیر می‌گذارد. حاملگی سطح آن را بالا می‌برد.
?     داروهای افزایش دهنده کلسترول: هورمون آدرنوکورتیکو تروپیک, استروئید,   بلوکه‌های آدرنرژیک, کورتیکواستروئید, اپی نفرین, داروهای خوراکی جلوگیری از بارداری, فنی تئوین, سولفونامید, دیورتیک یتازیدی, سیکلوسپورین و ویتامین D.
?     داروهای کاهنده کلسترول: آلوپرینول, آندروژن, عوامل اتصال یابنده به اسیدهای صفراوی, کاپتوپریل, کلوفیبرات, اریترومایسین, ایزونیازید, لووستاتین, مهار کنده‌های مونوآمینواکسید از, نئومایسین, نیایسین و نیترات.منابع:
 
•     www.Vptodate.com
•     نشریه پرستاری و جامعه
•     مرور تصویری برفارماکولوژی لیپینکات (Mary mycek – Richard Harvay)
•     ماهنامه پزشک و آزمایشگاه
•     تنظیم چربی خون و آشنایی با عوامل خطر قلبی         تألیف: دکتر مجتبی سالاریفر
•     فیزیولوژی گایتون
•     فیزیولوژی گانونگ
•     بیوشیمی عمومی                         تألیف: پروین پاسالار
•     تستهای تشخیصی و آزمایشگاهی
•     داروهای ژنرک ایران                     تألیف: رامین خدام
با تشکر فراوان از زحمات, خانم ایمان السادات حسینی, لیلا اوریات و جناب آقای دکتر شجاعی

لینک کمکی