فایل word معنا و مفهوم خودشناسي و خودسازي در انسان از ديدگاه امير المومنين عليهم السلام در نهج البلاغه و روانشناسان ديگر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word معنا و مفهوم خودشناسي و خودسازي در انسان از ديدگاه امير المومنين عليهم السلام در نهج البلاغه و روانشناسان ديگر :


سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : اولين کنگره بين المللي حکمت ناب

تعداد صفحات :12

چکیده مقاله:

انسان موجودی است که دارای استعدادهای بسیار و قابلیت های بی شماری است هم از نظر ابعاد روحی و معنوی و هم از نظر توان های جسمی و بدنی . حال اگر کسی بخواهد وجودش را در همه این ابعاد و زمینه ها بسازد اولین قدم که باید بردارد , شناخت این استعداهاست .در اسلام تاکید بر خودشناسی آنقدر است که پیامبر(ص) می فرماید: " من عرضه نفس فقد عرضه ربه" هر کس خود را شناخت خدای خود را نیز می شناسد. و شناخت خدا نیز کمال وجودی هر انسان است در این گفتار سعی شده تا اینکه ضرورت خودشناسی را به روشنی توضیح داده شود و هم اینکه عوامل و زمینه های خودسازی هم بیان شود و اینکار هم با در نظر گرفتن سخنان شیوای امیرالمومنین علی (علیه السلام) صورت گرفته است و به بیان دیدگاه هایی از روانشناسان دیگر هم اشاره شده است. روش پژوهش هم و کتابخانه ای (اسنادی و تحلیلی) بود و با استفاده از کتب, مقالات و بانک های اطلاعاتی موجود در این زمینه انجام شد. ولی در کل خودشناسی و خود سازی طبق دیدگاه امیرالمومنین و اصول شیعه توضیح داده شده است و آوردن دیدگاه دیگر روانشناسان جهت تکمیل بحث است.

لینک کمکی