فایل word بررسي عملکرد سيکل توليد بخار و شناسايي عوامل موثر بر لزوم تصفيه آب کندانس در پالايشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word بررسي عملکرد سيکل توليد بخار و شناسايي عوامل موثر بر لزوم تصفيه آب کندانس در پالايشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبي :


سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : پنجمين همايش ملي مهندسي فرآيند, پالايش و پتروشيمي

تعداد صفحات :13

چکیده مقاله:

در این مقاله به تشریح چرخه تولید بخار و جریان کاندنس برگشتی, منابع ایجاد ناخالصی در جریان کندانس و مزایای بکار گیری سیستم تصفیه در این واحد پرداخته می شود. در پالایشگاه اول از اب دریا جهت تولید اب بدون املاح و در ادامه جهت تولید بخار استفاده می شود. غالب بخار تولید شده جهت مصرف واحد های احیا آمین, گلایکول, تثبیت میعانات گازی و واحد تولید گوگرد می گردد. پس از انتقال حرارت بخار در واحد های مذکور بخش زیادی از ان به مایع تبدیل می گردد که مجددا وارد چرخه تولید بخار می گردد. هدف از بکارگیری سیستم تصفیه کندانس در پالایشگاه ها, ثابت نگه داشتن کیفیت اب ورودی به بویلرها می باشد. ناخالصی های موجود ناشی از عواملی نظیر سوراخ شدن لوله های کندانسور, تغلیظ نا خالصی های جزئی اب ورودی به بویلر و همچنین محصولات ناشی از خوردگی و نمک های تنظیم کننده pH, می باشند. با توجه به راندمان و محدوده دمای عملیاتی, سیستم تصفیه پیش اندوده نسبت به سایر سیستم های تصفیه, مناسب تر می باشد. سیستم های تصفیه پیش اندوده, قابلیت تصفیه فیزیکی و شیمیایی را بصورت همزمان و عدم نیاز به احیا دارند. اصول کلی این نوع تصفیه کننده ها بر اساس رزین های تعویض یون می باشد. انتخاب این نوع رزینها بستگی به انالیز اب و شرایط بهره برداری دارد. از مهمترین مزایای استفاده از سیستم تصفیه پیش اندوده می توان به حفاظت از بویلر در برابر خوردگی, کاهش دفعات تمیز کاری شیمیایی و رسوب زدایی, کاهش قابل توجه زمان آغاز بکار واحد و کاهش میزان زیراب و اب جبرانی سیستم تولید بخار نام برد. با توجه به بازرسی های صورت گرفته و نتایج آزمایشگاهی, عدم تصفیه کندانس برگشتی با مقدار کل املاح محلول حدود 5 میلی گرم بر لیتر, منجر به ترسیب املاحی از قبیل سدیم, سولفات, فسفات و اکسیدهای اهن در تیوب های بویلر, خواهد شد.

لینک کمکی