فایل word شبيه سازي و بهينه سازي مبدل پيش گرمکن هوائي جهت کوره 101-H?104 واحد آب گيري از گاز مجتمع گاز پارس جنوبي با استفاده از نرم افزار Aspen Hetran

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل word شبيه سازي و بهينه سازي مبدل پيش گرمکن هوائي جهت کوره 101-H?104 واحد آب گيري از گاز مجتمع گاز پارس جنوبي با استفاده از نرم افزار Aspen Hetran :


سال انتشار : 1394

نام کنفرانس یا همایش : هفتمين کنفرانس مبدل هاي گرمايي

تعداد صفحات :20

چکیده مقاله:

امروزه مقادیر بسیاری گاز گرم حاصل از احتراق سوخت توسط بویلرها و انواع متنوع کوره ها در صنایع مختلف تولید می شود, بازیافت انرژی (Waste Heat Recovery) موجود در این گازها این امکان را فراهم می سازد که مقادیر بسیاری از انرژی اولیه مصرفی کاهش یابد. کیفیت حرارت در کنار کمیت انرژی موجود در جریان خروجی, یکی از متغیرهای اصلی تأثیر گذار روی میزان توجیه پذیری اقتصادی طرح های بازیافت حرارت می باشد.کاهش هزینه های انرژی مصرفی به طور مستقیم و کاهش آلودگی های زیست محیطی, اندازه تجهیزات و مصرف انرژی تجهیزات جانبی همگی از مزایای غیر مستقیم بازیافت حرارت از جریان های خروجی می باشد. حتی در برخی از کاربردها بازیافت حرارت از جریان های خروجی منجر به افزایش ظرفیت تولید در واحد صنعتی می شود. برخی از سیستم های بازیافت حرارت متداول عبارتند از مبدل های پیش گرمکن, بویلرهای بازیافت حرارتی, لوله های حرارتی, اکونومایزرها و بازیافت متناوب حرارت. مبدل های پیش گرمکن مبدل های حرارتی می باشند که با استفاده از انرژی حرارتی گازهای خروجی از دودکش کوره (Flue gas) جهت پیش گرم نمودن هوای احتراق ورودی به کوره مورد بهره برداری قرار میگیرند. استفاده از این سیستم سبب می گردد علاوه بر افزایش دمای شعله به مقدار قابل توجهی نیز در مصرف سوخت کوره صرفه جوئی حاصل گردد, لذا می توان بیان نمود به کارگیری صحیح این نوع مبدل ها علاوه بر اینکه نوعی بهینه سازی مصرف انرژی محسوب می شود سبب افزایش کارائی کوره مورد نظر نیز می گردد. در مقاله پیش روی ابتدا جهت کوره (101-H-104) واحد آب گیری از گاز مجتمع گاز پارس جنوبی رکوپراتور حرارتی شبیه سازی میگردد سپس بهینه سازی مبدل مذکور صورت می پذیرد, جهت انجام این امر ابتدا تک تک اجزای مهم ساختاری مبدل (نظیر قطر پوسته, تعداد لوله, طول لوله و ...) به صورت مجزا و مفصل از لحاظ اقتصادی و شرایط عملیاتی مورد بررسی قرار گرفته و سپس با توجه به میزان تاثیر هر جز , مبدل حرارتی جدیدی طراحی و شبیه سازی می گردد. با تعیین قیمت مبدل بهینه سازی شده مشخص می گردد هزینه ساخت رکوپراتور حرارتی نسبت به مبدل موجود با 30 درصد کاهش کاهش مواجه می گردند, این کاهش هزینه در حالی رخ می دهد که علاوه بر اینکه دمای خروجی سیالات گرم و سرد با تغییر قابل ملاحظه ای مواجه نگردیده و مبدل بهینه سازی شده قادر به تامین دماهای خروجی مورد نظر می باشد, مبدل (رکوپراتور) پیشنهادی از لحاظ شرایط عملیاتی نیز نظیر افت فشار هر دو سمت, ضریب انتقال حرارت, ارتعاشات و ... مشکلی نداشته و امکان ساخت آن ها میسر می باشد.

لینک کمکی